Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

MKÜ’de Sempozyum:

MKÜ’de Sempozyum:
  • 12.04.2019
  • 1.085 kez okundu

Çocuk Genetik Hastalıkları

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ile Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği tarafından, Rektörlük Konferans Salonu’nda, birinci basamak hekimleri için VII. Çocuk Genetik Hastalıkları Sempozyumu düzenlendi. Sempozyumun açılış konuşmasını Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya yaptı.
Konuşmasına, değerli bilim insanlarının bölgedeki hekimlerle bir araya gelmelerine vesile olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek başlayan Rektör Kaya, şöyle devam etti:
“Bölgemizde sık karşılaşılan genetik hastalıkların erken tanısı, tedavisi ve takibinin yanı sıra genetik danışmanlığı da çok önemlidir. Bu sempozyum, bölgedeki hekimler için son derece faydalı olacaktır. Öğrenci yetiştirilmesinin yanı sıra diğer ku-rumlar ile işbirliği içinde olmak ve bugünkü gibi bilimsel toplantılara öncülük etmek, üniversitelerin başlıca görevleri arasındadır.”
Sempozyumun gerçekleşmesinde büyük katkıları olan, Üniversite Rektör Yardımcısı ve Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Önlen de, ülkemizin dört bir yanındaki duayen bilim insanlarının ilimizdeki birinci ve ikinci basamak hekimler ile bir araya gelmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sempozyumun başarılı geçmesini diledi.
Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Derya Erçal de yaptığı konuşmada, sempozyumun amacına değinerek şunları kaydetti:
“Özellikle birinci basamakta çalışan hekimlere ve çocuk hekimlerine, bu konudaki önemli bazı temel konuları hatırlatmak çok önemli. Ayrıca genetik teknolojideki son gelişmelerin ışığında, hangi seviyedeki genetik bozuklukların tanımlanabildiği, bu hastalıkların doğumdan önce ve sonra belirlenebilmesi için hangi laboratuvar testlerinin kullanılması gerektiği sorularının cevapları verilmeye çalışılmalıdır.”
4 Panel ve 8 Oturum şeklinde gerçekleşen sempozyumda; Genetik hastalıkların toplumumuz için önemi, genetik öykü alma ve soy ağacı çizme, genetik hastalıklarda tanı yöntemleri, bölgemizde sık görülen Ailevi Akdeniz Ateşi, Talasemi ve Kistik Fibrosis hastalıklarına klinik ve genetik yaklaşım, prenatal tarama – tanı testleri ve genetik danışma konuları, alanında duayen akademisyenler tarafından ele alındı. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ