Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

“Modern İpek Yolu”

“Modern İpek Yolu”
  • 29.10.2019
  • 661 kez okundu

İSTE’de Masaya Yatırıldı!

İSTE Rektörü Türkay Dereli: “İskenderun Limanı, Modern İpek Yolu’nda da önemli bir istasyon olacaktır.”

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Dünya’ya açılmak için ortaya koyduğu bir stratejik plan olan ve ‘Modern İpek Yolu’ olarak da adlandırılan “Kuşak ve Yol Girişimi” konusu, bir liman kenti olan İskenderun’da, İSTE’nin gündemindeydi. Bu kapsamda, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Esmer tarafından verilen “Kuşak ve Yol Girişimi’nin Türkiye için Fırsat ve Tehditleri” konulu konferansa, sektörden de yoğun katılım oldu.
Konferansın açılış konuşması gerçekleştiren, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, lojistik konusunun İSTE’nin odaklandığı ve ihtisas alanlarından birisi olduğunu vurgulayarak, “İSTE olarak, en doğru yerde olduğumuzun bilincindeyiz. Körfezdeyiz ve çok stratejik bir liman kentindeyiz. Denizcilik sektörünün lojistik olarak önemini biliyoruz. İskenderun Limanı, Modern İpek Yolu’nda da önemli bir istasyon olacaktır. Denizcilik Fakültemiz, sektörün ihtiyacı olan uzmanları ve kaptanları yetiştiriyor. Öğretim elemanlarımız, bir taraftan ihtiyaç duyulan insan kaynağını oluştururken, diğer taraftan da yine sektörle işbirliği yaparak sektörün problemlerine çözümler üretiyorlar” şeklinde konuştu.
İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin açılış konuşmasını ardından, ‘Kuşak Ve Yol Girişiminin Türkiye İçin Fırsat ve Tehditleri’ konulu sunumunu gerçekleştirmek üzere Prof. Dr. Soner Esmer kürsüdeki yerini aldı. Konferansın sonunda, Prof. Dr. Soner Esmer’e, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Kemal Kutlu tarafından plaket takdim edildi.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ