Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,43 / Satış: 6,46
€ EURO → Alış: 7,08 / Satış: 7,11

Mor dayanışmalı kadınlar:

Mor dayanışmalı kadınlar:
  • 11.04.2017
  • 1.869 kez okundu

Kadın masal atölyeleri kuruyoruz

Antakya’da faaliyet gösteren “Mor Dayanışmalı Kadınlar” grubu, “Masal Atölyeleri” kurma hazırlığında. Mor Dayanışmalı Kadınlar adına dün Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan basın toplantısında, girişimle ilgili şu bilgiler verildi:
“Biz kadınlar, oluşturulan yazın dilinin erkek dili olduğunu ve bu dilin ataerkil zihniyetin oluşmasında ne kadar etkili olduğunu biliyoruz. Hepimiz; belirli bir kurgu ile yazılmış, erkeği yücelten, kadını zayıf ve korunmaya muhtaç olarak lanse eden cinsiyetçi masallarla büyüyor, büyütülüyoruz.
Kadınları yok sayan ve tahakküm altına almak için cinsiyetçi masallarla zehirleyen ataerkil zihniyetin panzehiri, oluşturacağımız daha özgür ve cinsiyetsiz bakış açısına sahip olan masal atölyeleridir. Bu atölyelerimizde, Rapunzel, yıllarca hapis kalmış bir kadın olmaktan çıkıp kurtulmanın yollarını arayabilir. Sindrella, kız kardeşleriyle, rekabetçiliğin olmadığı dayanışmayla örülü bir kız kardeşlik kurabilir. Pamuk Prenses, kraliçe tarafından kıskanılan bir kız olmak yerine, yeni yerler keşfetme arzusuyla saraydan çıkan bir genç kız olabilir.”
Atölye çalışmalarının 3 aşamada olacağının belirtildiği açıklamada, evrelerle ilgili olarak da şu bilgiler aktarıldı:
“Birinci aşama; masal incelemesi ve masallardaki cinsiyetçi taraflarının bulunup irdelenmesi çalışması. İkinci aşama, masallarda küçük dokunuşlarla değişiklikler yapma çalışması. Üçüncü aşama ise kadın bakış açısına sahip yeni bir masal yazımı…
Yazarlar Sendikası’nın katkılarıyla, Mor Dayanışma olarak gerçekleştireceğimiz bu atölye ile hedefimiz, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine hizmet eden masallardaki cinsiyetçiliği açığa çıkarmak ve kadının özgür bir birey olarak var oluşunu esas alan kurgular ile ataerkil yazına karşı alternatif oluşturmak.
Biz kadınlar, elbette çok farklı şeyler yaratabilir ve toplumun her alanında yer alabiliriz. Anlatılanın aksine, bizler de birçok noktada var olabiliriz. Toplumun yarısını oluşturuyorsak, bütün alanlarda kendi sözümüzü söylememiz gerekiyor. Bunun başlangıç noktası da, yazın diliyle beyinlere kazınan; zayıf, erkeğe muhtaç, yaratmaktan yoksun kadın imgesinden kurtulmak, dayatılan bu kurguların yanlış olduğunu göstermek için yeni kurgular oluşturmaktır. Hadi kadınlar, hep beraber masal atölyelerimizde kendi dünyalarımızı bizler oluşturalım. Mor Dayanışma Masal Atölyemize hepinizi bekliyoruz.”
Mor Dayanışmalı Kadınlar, iletişime geçmek isteyenlerin, son kayıt tarihini 20 Nisan olarak dikkate almalarını isterken, “0539-390 29 96” nolu telefonla iletişime geçebileceklerini duyurdu. -Mehmet Özgün-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ