Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Moskova Film Festivali’nde bir Türk

Moskova Film Festivali’nde bir Türk
  • 17.10.2019
  • 870 kez okundu

Defneli Remiye…

“Yaşamın kaynağı olan denizle ilgili bir film yapmaya karar verdiğimde, gözümün önünden gitmeyen, denizin kıyısına vurmuş, kırmızı tişört ve lacivert şortuyla 3 yaşındaki Aylan Bebeğin o cansız çocuk bedeni geldi aklıma…”

4-5-6 Ekim tarihlerinde Moskova’da 4.kez düzenlenen McGuffin International Film Festivali’nde, Türkiye’yi, Defne’den Remiye Zeynep Yalçınkaya temsil etti. A Class Film Festivali kategorisinde, toplam 10 ülkeden gelen yüzlerce başvurunun arasında seçilen TEARS adlı film, Türkiye’den finalist olan tek film olma özelliğiyle de Defne’yi gururlandırdı.
Amerika’dan 9, Rusya’dan 8, İngiltere’den 2, Kanada’dan 2; Portekiz, Belçika, İspanya, İran, Bangladeş ve Türkiye’den 1 er film ile gerçekleşen Uluslararası Festival’in jürisinde, 15 Emmy Ödülü ve Oscar adaylığı da bulunan, ünlü Amerikalı Yönetmen John Alpert de yer aldı.
Senaryosundan kurgusuna kadar, tamamı yönetmene ait TEARS adlı kısa film; Lise öğrencisi olan, film yapımı konusunda aldığı eğitimler ve katıldığı atölyeler yanı sıra, 2017 ve 2018 yıllarında EFA/European Film Academy- Young Audience Awards Türkiye jürisinde de görev alan, 2003 doğumlu Remiye Zeynep Yalçınkaya’nın ilk filmi.
-AYLAN BEBEK-
“Yaşamın kaynağı olan denizle ilgili bir film yapmaya karar verdiğimde, gözümün önünden gitmeyen, denizin kıyısına vurmuş, kırmızı tişört ve lacivert şortuyla 3 yaşındaki Aylan Bebeğin o cansız çocuk bedeni geldi aklıma…” cümleleri ile kendini bu hikâyeyi anlatmaya zorunlu hissettiğini dile getiren Remiye Zeynep Yalçınkaya, “Bu filmi yaparken özellikle diyalog kullanmak istemedim. İstedim ki, nasıl anlamını bilmediğimiz şarkıları hissedip dans edebiliyorsak, dilini bilmediğimiz insanlara ait acıları da hissedebilmeliyiz. Şunu unutmayalım ki, yaşamın kaynağı olan deniz, asla katil olamaz, O bir başkası olmalı” açıklamasında bulundu.
Film; annesiyle birlikte deniz kıyısında yürüyüş yapan kız çocuğu Asya’nın, kendisine kolye yapmak üzere deniz kabuğu toplarken, kıyıya vurmuş bir oyuncak bebeğe ait parçaları bulması ile parçalanmış bir oyuncak bebekle simgeleşen bir trajedinin kaçınılmaz tanığı olmasını konu alıyor. Filmde, ülkelerinden ayrılmak zorunda olan mülteci çocuklarının yaşadığı drama, simgesel anlatım tercih edilerek anlatılıyor.
-REMİYE ZEYNEP, GURURUMUZ-
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, kendisini ziyaret eden Genç Yönetmen Remiye Zeynep Yalçınkaya’nın başarısıyla gurur duyduklarını ifade ederek, “Türkiye’den seçilen tek film olarak, onlarca ülke ile yarışan ve bizleri en güzel şekilde temsil eden sevgili Remiye Zeynep, göğsümüzü kabartmıştır. Kendisine sanat hayatında üstün başarılar diliyorum. Desteklerimizle her zaman başarılarının yanında olacağız” dedi.
Genç Yönetmen Remiye Zeynep Yalçınkaya’nın “TEARS” adlı kısa filmi, birçok dalda ödül alarak Türkiye’yi temsil etti.
-ALDIĞI ÖDÜLLER-
10. Alev Kısa Film Yarışması’nda, “en iyi film” ödülü, 2018… 6.Antakya Uluslararası Film Festivali/Kurmaca Kısa Film Kategorisi “Finalist” 2018… 9. Sinepark Kısa Film Festivali/ Atlıkarınca Kategorisi “En İyi Film” 2019… 3.Seyfi Teoman Kısa Film Yarışması “Juri Özel Ödülü” 2019.. 16.Altın Boğa Uluslar Arası Kısa Film Festivali “En İyi 3.Film Ödülü” 2019… Başka Sinema/ Sinepark Özel Seçkisi 2019… Sinevizyon International Film Festival “Official Selection” 2019… McGuffin Youth International Film Festival “Official Selection” 2019… -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ