Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

MSB Akar…

MSB Akar…
  • 09.03.2020
  • 959 kez okundu

Rusya dönüşü, ayağının tozuyla Hatay’a geldi ve sınır birliklerinde incelemelerde bulundu.

Amacımız: bölgede barış, huzur ve istikrar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Rusya’ya giden heyette yer alan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye dönüşü, ayağının tozuyla Hatay’a geldi ve sınır birliklerinde incelemelerde bulundu.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Moskova’da imzalanan mutabakata ilişkin olarak, “15 Mart’tan itibaren M4’te ortak devriyeye başlayacağız. Karayolu boyunca tesis edilecek güvenli koridorun esasları üstünde çalışmaya başladık” açıklaması yaptı.
Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Cuma akşamı, Suriye sınırının sıfır noktasındaki birliklerde incelemelerde bulundu.
İncelemelerinin ardından, İdlib’deki faaliyetlerin sevk ve idare edildiği Antakya’daki 2. Ordu Taktik Komuta Yeri’ne geçen Akar, burada 2. Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla’dan brifing aldı. Brifing sonrası, Akar başkanlığında son gelişmelerin ve sahadaki durumun ele alındığı bir toplantı gerçekleştirildi.
Uzun süren toplantı sonrasında değerlendirmelerde bulunan MSB Akar, İdlib’de, dünyanın sessiz kaldığı insanlık dramını sona erdirmek için Türkiye’nin yoğun çaba harcadığını belirtti. Akar, “Karşılıklı mutabakatlardan doğan tüm sorumluluklarımızı, garantör ülke olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yerine getirdik, getirmeye devam ediyoruz” diye konuştu.
‘Hafta başında bir Rus askeri heyeti Ankara’ya gelecek’
27 Şubat’taki hain saldırı sonrasında başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı kapsamında birçok hedefin etkisiz hale getirildiğini hatırlatan Akar, “Akan kanın durdurulmasını, bölgeye barış, huzur ve istikrarın bir an önce getirilmesini amaçlıyoruz. Bu konuda da son derece kararlıyız” dedi. Türkiye ile Rusya arasındaki yapıcı işbirliğinin devam ettiğini dile getiren Akar, şunları söyledi:
“5 Mart’ta Moskova’da imzalanan mutabakatla, ateşkes sağlandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, barışa giden yolda İdlib’de siyasi çözümle ilgili önemli bir adım atıldı. Bu ateşkesle, rejimin, ülkemizin ve bölgenin güvenliğini tehlikeye atan ve insanlık dramına sebep olan saldırılarının durması sağlandı. Mutabakat kapsamında, 15 Mart’tan itibaren, M4 karayolunda ortak devriyelere başlayacağız. Karayolu boyunca tesis edilecek güvenli koridorun usul ve esasları üzerinde çalışmaya başladık. Bu kapsamda, hafta başında bir Rus askeri heyeti Ankara’ya gelecek. Beklentimiz, ateşkesin kalıcı olması, akan kanın durdurulması, yüzde 81’i kadın ve çocuk olan, yerlerinden, yurtlarından edilen 1 milyonun üzerinde masum insanın dönüşleri için ortamın sağlanmasıdır.”
Bölgede barış ve istikrarın hakim olması için gayret göstermeye devam edeceklerini vurgulayan Akar, “Ateşkes ihlaline karşı caydırıcı bir güç olmaya devam edeceğiz. Ateşkesin yürürlüğe girmesinden bu yana herhangi bir ihlal söz konusu olmadı. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ayrıca birliklerimize, gözlem noktalarımıza ve mevzilerimize yapılacak saldırılara karşı meşru müdafaa kapsamında en şiddetli karşılığı tereddüt etmeden vereceğimizi de herkesin bilmesini isteriz” dedi.
‘Dışarıdan Uzman Çavuş alınmayacak’
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, terörle mücadele ve hudut güvenliği yanı sıra yurt içi ve dışındaki faaliyetlerini başarıyla sürdürdüğünü ifade eden Akar, TSK’nın etkinlik, güvenlik ve saygınlığının daha da artırılmasına yönelik çalışmaların da devam ettiğini belirtti.
Personel temini konusu üzerinde önemle durduklarını vurgulayan Akar, “Uzman Çavuşluğun daha etkin, güçlü olması için dışarıdan Uzman Çavuş alınmayacak. Daha önce temin edilen Sözleşmeli Erbaş ve Erlerden, gerekli kriterleri sağlayan ve başarılı olanların Uzman Erbaşlığa geçişi sağlanacaktır” diye konuştu.
Akar, bu konuda şöyle devam etti:
“Ülkemizin ve asil milletimizin egemenlik ve bağımsızlığı için canlarını feda eden tüm Şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman Gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, hayatta olan Gazilerimize, Şehit ve Gazilerimizin kıymetli ailelerine, asil ve vefakar milletimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum. İdlib başta olmak üzere; karada, denizde ve havada yurt içinde ve sınır ötesinde zorlu hava ve arazi şartlarında görevlerini büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla yürüten kahraman silah ve mesai arkadaşlarıma da sağlık, esenlik içinde kazasız, belasız, hayırlı, başarılı görevler dilerim.”
Akar ve Komutanlar, incelemelerinin ardından ilimiz Hatay’dan ayrıldı. -Cemil Yıldız

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ