Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Musa Dağı’n hüzünlü hikayesi, Bu kitapta fısıldanıyor

Musa Dağı’n hüzünlü hikayesi, Bu kitapta fısıldanıyor
  • 02.10.2017
  • 2.371 kez okundu

Hatay coğrafyasının ‘kaybolan’ Ermeni kimliğinde anlatıla gelen ‘Musa Dağı’ ve orada yaşanan hüzün noktasında kaleme alınan son kitap, ‘Musa Dağ Direnişi’, Türkçe’de ‘Halep’in Baronları’ kitabıyla tanınan İtalyan Yazarlar Flavia Amabile ve Marco Tosatti’nin kaleminde yeniden canlanıyor.
Flavia Amabile, İtalya’nın tanınmış gazeteci-yazarlarından biri ve ünlü La Stampa Gazetesi’nde çalışıyor. Gazeteci-Yazar Marco Tosatti ise, özellikle Katolik Kilisesi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Yazarlar, Hatay-Antakya’daki Musa Dağ’ın eteklerindeki altı köyün sakinlerinin büyük bir kısmının, 1915’te Ermenilerin tehcir emri geldiğinde, bu emre uymaktansa ata yurdunda kalıp direnmeyi, onurlu bir şekilde hayatta kalma mücadelesi vermeyi tercih eden Musa Dağlıların hikâyesini, belgelerden ve bizzat Musa Dağlıların kaleminden çıkmış anılardan hareketle aktarıyor.
İnsan hikâyelerinden yola çıkan, bunu yaparken de siyasi ve toplumsal gelişmelere de ışık tutan bu kitapta, bir halkın bizzat yazdığı bir direniş destanı tüm yönleriyle ve çok sayıda fotoğraf eşliğinde ele alınıyor.
Tamer Yazar

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ