Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Mutfak Müzesi’nden vazgeçtik…

Mutfak Müzesi’nden vazgeçtik…
  • 20.08.2020
  • 813 kez okundu

Peki, Neye Karar Verdik?

Özel müzecilik alanında örnek teşkil edecek bir çalışma ile ortaya çıkan ‘Mutfak Müzesi’ için belirlenen yapılarda uzun bir süredir sessizlik hakim.

Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurultayı tarafından tescil edilen, eski Antakya içinde yer alan konutların Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından Mutfak Müzesi kurulması amacıyla satın alınması ile başlayan Mutfak Müzesi yolculuğu, uzun bir süre önce sona erdi. Söz konusu çalışmanın, Hatay Valiliği’nin, Adalı Konağı ve eski Meclis Binası ile başlattığı proje çalışması içinde yer alması bekleniyor. Ancak merak edilen, restorasyon ve yenileme çalışmaları yapılan yapıların uzun bir süredir sessizce bekletilmeleri ve bundan sonra nasıl kullanılacakları.
-NE SÖYLENDİ?-
Mutfak Müzesi’nin fikir babası olarak işaret edilen ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, (2019 Nisan ayında) bir açıklama yapmış ve şunları dile getirmişti:
“Biz, bu binayı Mutfak Müzesi yapmak için yola çıkmıştık. Ancak biraz da biz geciktik yapım aşamasında. Bu arada Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatay Gastronomi Evi’ni kurdu. Biz de buna benzer tekrar bir yer olmaması adına, ki elimizde de çok kıymetli bir koleksiyon var. Burayı, Hatay Devleti Müzesi yapmaya, Meclisimiz ile birlikte oybirliği ile karar verdik. 3-4 tane orijinal Hatay ürünlerini satan işletmelerimize de stant vereceğiz bu alanda. Böyle bir hizmet ağı belirledik. Bunu da 2-3 ay içerisinde, bilmiyorum 23 Temmuz’a yetiştirebilir miyiz, ama en geç 29 Ekim’de açmayı planlıyoruz.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ