Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Mutlu olmak çaba ister!

Mutlu olmak çaba ister!
  • 02.03.2018
  • 690 kez okundu

“Hayatta her şey gibi mutlu olmak da çaba ister” diyen Evlilik Öncesi Eğiticisi Psikolog Gülşen Saygılı, gençlere seslendi: “Eşinizi tanımadan önce kendinizi tanımalı ne istediğinizi bilmeli, sonra eşinizi seçmelisiniz.”

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen “Evlilik Öncesi Eğitim Programı”, Evlilik Öncesi Eğiticisi Psikolog Gülşen Saygılı’nın yaşama ve ilişkilere dair verdiği önemli mesajlara sahne oldu. İSTE Merkez Kampüs, Barbaros Hayrettin Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli yanı sıra akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.
-SAĞLIKLI EVLİLİK-
Sunumunda, ‘Sağlıklı bir evlilik için ne yapılmalı? Evlilik çatışmasına sebep olan faktörler ve çözüm yolları? Hayat arkadaşımı nasıl seçebilirim?’ gibi konularda öğrencileri bilgilendiren Psikolog Gülşen Saygılı, “Sağlıklı toplumun temelini sağlıklı aile oluşturur. Sağlıklı aile ise gücünü sağlıklı bir karı-koca ilişkisinden alır” dedi.
Sağlıklı evlilik ilişkisinin, bireylerin ruhsal ve fiziksel sağlıkları üzerinde olumlu etkiler yaratan bir güce sahip olduğunu belirten Saygılı, mutlu olmanın çaba istediğini işaret ettiği konuşmasında, “Hayatta her şey gibi mutlu olmak da çaba ister. Mutluluk kişilerin birbirleriyle sağlıklı ve doyurucu etkileşimler kurmaları sonucunda vardıkları bir noktadır. Stres yüklü bir karı-koca ilişkisi, ailenin tüm bireylerinde doğrudan stres yaratır” mesajı verdi.
-SAĞLIKLI İLETİŞİM-
İletişimin, her türlü karşılıklı ilişkinin temel faktörü olduğunu belirten Saygılı, şöyle devam etti:
“İletişim denince pek çok kişinin aklına karşılıklı konuşma ve diyaloglar gelmektedir. Oysa iletişim, ne söylendiği, nasıl söylendiği, niçin söylendiği, ne zaman söylendiği, hatta ne söylenmediğidir. İletişim, ağızdan çıkanlar kadar, bir şeyi söylerken ki yüz ifadesinin, jest ve mimiklerin, bedenin duruşunun, ses tonunun ve o andaki duygunun ne olduğudur. Sağlıklı bir ilişki, ancak sağlıklı bir iletişim kurulmasıyla oluşacaktır.”
-KENDİNİZİ TANIYIN-
‘Kişinin, evlenmeye karar vermesinin ve eşini seçmesinin’, hayatında aldığı en önemli kararlardan biri olduğunu belirten ve gençlere önemli tavsiyelerde bulunan Saygılı, “Eş seçimi öyle acelece verilebilecek bir karar değildir. Evlenmek için verilen karar; kişinin bundan sonraki hayatını kiminle ve nasıl geçireceğini, kişiyi bekleyen yeni sorumlulukları, çocuklarının geleceğini ve ailenin bütün olarak nasıl bir hayatı ortaya koyacağını belirler. Eşinizi tanımadan önce kendinizi tanımalı ne istediğinizi bilmeli, sonra eşinizi seçmelisiniz” şeklinde konuştu.
Etkinliğin sonunda, İSTE Sosyal Sorumluluk Projeleri Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Naz, Psikolog Gülşen Saygılı’ya teşekkür ederek, günün anısına katılım sertifikası ve hediye takdim etti. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ