Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Müzelerde sorun bitmiyor

Müzelerde sorun bitmiyor
  • 16.09.2019
  • 290 kez okundu

Konu: Restorasyon

Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Roma dönemi Palmira mezar steli, tartışma konusu oldu. Büstün sol gözüne sonradan ekleme yapılarak parçalanmış yüzün tamamlandığı ortaya çıkarken, oldukça amatörce yapılan bu tamamlama işlemi, müzeleri ve yapılan yanlışları bir kez daha gündeme taşıdı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından her ne kadar büyük umutlarla ve projelendirmelerle yapılandırılsalar da, müzeleri ‘hatasız’ bir noktaya taşımak her zaman mümkün olmuyor. Yaşanan sorunlar ise ya sergileme başlıklarında ortaya çıkıyor ya da sergilenen eserlerde fark edilen restorasyon hatalarında… Bilindiği gibi benzer tartışmalar, Hatay Arkeoloji Müzesi için dün de bugün de yapıldı, yapılmaya da devam ediliyor. Hatta sergileme konusundaki eksikliklere hala bir çözüm bulunabilmiş değil!
Peki, buna dair sorunun son (!) adresi mi? Hatay’ın ‘müzecilik’ başlığında rekabet halindeki, Gaziantep…
-SERT ELEŞTİRİ-
Yaşanan son restorasyon hatasının adresi, Gaziantep! Paylaşılan bilgiye göre, Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Roma dönemi Palmira Mezar Steli, sosyal medyada tartışma konusu oldu. Yapılan restorasyonla, büstün sol gözüne sonradan ekleme yapılarak parçalanmış yüzün tamamlandığı anlaşılınca, oldukça amatörce yapılan bu tamamlama işlemi sert eleştirilerin de hedefi oldu.
Konuya ilişkin konuşan, Batman Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden öğretim Üyesi Dr. Hüseyin Akıllı, Gaziantep Müzesi’nde sergilenen eserle ilgili olarak, “Maalesef, müzelerimizde bu tarz eserler oldukça fazla. İkinci Dünya Savaşı sonrası dünyanın terk ettiği heykel restorasyonlar, bizde hala devam ediyor. 50 yıl geride kalmış bir uygulama bu. Duvara, arkasında demir çubuk takılarak sabitlemek, dıştan kenet takmak, eksik kol bacağı demir çubukla tamamlamak, heykelin eksik kısımlarını tamamlamak… Heykele asla başka malzemeyle tamamlama yapılamaz” dedi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ