Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Naim Babüroğlu ile söyleşi

Sinan Seyfittinoğlu
Sinan Seyfittinoğlu
  • 02.03.2017
  • 1.314 kez okundu

İyi günler sevgili okuyucu.

Gazetemiz yazarı, hemşehrimiz, emekli Tuğg. Naim Babüroğlu’nu, son zamanlarda ülkemizin geçtiği kritik dönemlerde yaptığı önemli değerlendirmeler ve analizler ile yakından takip ediyoruz. Hatay’ımızdan bu denli değerli bir düşün ve strateji adamının çıkması hepimizin gurur kaynağı. Bir çok televizyon kanalındaki tartışma programlarında fikirlerine başvurulan yazarımız Babüroğlu, yakın zamanda iki önemli kitap ile yayın dünyasındaki yerini de aldı.

4 Mart Cumartesi günü saat 13:00’te Hatmek toplantı salonunda (stadyum yanı semt pazarı üstü) “Ortadoğunun Geleceği ve Türkiye” konulu bir söyleşiye katılacak olan Babüroğlu, yayınladığı “Bir Devletin Çöküşü – Stratejik derinlikten bozguna” ve “ Beni Hatırlayınız” adlı kitaplarını imzalayacak.

Babüroğlu; 1960 Hatay doğumlu. 1977 yılında Kuleli Askeri lisesinden, 1981 yılında Kara Harp okulundan mezun oldu. 1992 yılında Kara Harp akademisini bitirdi. Piyade subayı olarak Takım ve Bölük komutanı, Kurmay subay olarak Tabur ve 2006 yılında Van’da 6. Hudut Alay Komutanı ile 2006- 2009 yılları arasında Manisa’da Tugay Komutanlığı, 2009 – 2011 yılları arasında Ege Ordu Komutanlığı Harekat Kurmay Yarbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığında karargah subayı görevlerinde bulundu.

1996-1997 yılları arasında Kuveyt ve Irak’ta BM Gözlemci Misyonunda Askeri gözlemci olarak görev yaptı. 1998-2001 yıllarında Mans- Belçika’da Nato karargahında kuvvet plan subayı görevinde bulundu. Tuğgeneral rütbesindeyken 2011 yılında emekli oldu. ABD Oklahoma Üniversitesinde insan iletişimi ve ilişkileri (Human Relations) konusunda Yüksek Lisans yaptı. Cumhuriyet Tarihi alanında doktora çalışmasına devam ediyor. İngilizce, Arapça ve Osmanlıca bilen Babüroğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bugün bir çoğumuzun kafası, etrafımızda olup bitenlerden dolayı oldukça karışık durumda. Üstelik konu dış politika olduğunda, Ortadoğu olduğunda bazı gelişmeleri yerli yerinde yorumlamakta güçlük çekiyoruz. İşte bu alanda uzman olan sayın Babüroğlu son derece anlaşılır bir dil ile ve yeri geldiğinde önemli hatırlatmalar, tavsiye, eleştiri ve önerilerle durum analizi yapan bir insan.

Onu ilk kitabının tanıtım söyleşisinde dinlediğimde, çevremizde olagelmekte olan gelişmeler konusunda aydınlandığımı söyleyebilirim. Unutmayalım; etrafımızda bir savaş yaşanmaktadır. Bu savaşı da en doğru bir askerin gözünden analiz etmek bambaşka bir pencereden bütünü görmemizi sağlıyor.

Değerli yazarımız Naim Babüroğlu’nun Cumartesi günkü söyleşisini bu yüzden çok önemsiyorum. Zaman ayırıp bu söyleşiye mutlaka katılmanızı öneriyorum. Kafanızda soru işareti olan birçok konuda doyurucu ve açıklayıcı bilgilere ulaşacak, olup bitenleri çok daha net algılayacaksınız.

Evet sevgili okuyucu, gelişmeleri artık ezbere dayalı bir haber bültenin soğuk ekranından takip etmektense, hemşehrimiz sayın emekli Tuğg. Naim Babüroğlu’nun sıcak sunumu ile yakından ve yüzyüze takip edilim.

Orada buluşmak dileğiyle.

İyi çalışmalar.

[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ