Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Nakliyeci Sorunları TBMM’de

Nakliyeci Sorunları TBMM’de
  • 22.01.2020
  • 896 kez okundu

MHP’li Lütfi Kaşıkçı dahil, 15 Vekil, nakliyecilerin sorunlarını gündeme taşıdı.

Aralarında ilimiz Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’nın da bulunduğu MHP’li 15 Milletvekili, Meclis’te düzenledikleri basın toplantısında, nakliyeci esnafın sorunlarının çözülmesini istedi. MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, TBMM’de düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi:
“Karayolunda araçla seyahat halindeyken, kamyon arkasında yazılı olan bazı cümleler vardır. Onları keyifle okuruz. O cümlelerden biri de, ‘Miras değil alın terimiz”dir. İşte bu cümle, dertlerini anlatmak için bugün bir araya geldiğimiz şoför esnafımızın hayatını ve durumunu çok güzel bir şekilde özetliyor.
Alın teriyle bir lokma ekmek mücadelesi veren şoför esnafımız, özellikle yılbaşından sonra Hükümetin uygulamaya soktuğu ve daha sonra da bir süre için boşluk bıraktığı bazı uygulamalardan dolayı sıkıntı yaşadılar.
İlimiz Hatay’da da, bu sıkıntıları, bizzat gidip şoför esnafımızla konuşarak dinledim. Hatay, özellikle İstanbul’dan sonra, tır filosunun yoğunluğu bakımından Türkiye’nin 2. vilayeti. Dolayısıyla, bu uygulama Hatay’da kendini oldukça fazla hissettirdi. Şoför esnafımızın yaşadığı sıkıntılar üzerinden herhangi bir istismar oluşturmadan, bunu bir siyasi oy devşirme malzemesi yapmadan, onlara söz verdiğimiz gibi, bu yüce çatı altında, Milliyetçi Hareket Partisi’nin her biri birbirinden kıymetli Milletvekilleriyle, esnafımızın yaşadığı bazı problemleri sizinle paylaşmak istiyorum.
En başta, dijital takometre uygulaması var. Özellikle Kırıkhan ve Payas ilçemizde şoför arkadaşlarımızla yaptığımız istişareler sonucunda, bu dijital takometre uygulamasının kötü olmadığını, bilakis şoförlerin, özellikle seyir halindeyken rahatlığı ile ilgili bir düzenleme olduğunu, ancak mevcut şartlar altında bu uygulama için şuan Türkiye’de bir alt yapı eksikliği olduğu ve bundan dolayı da, bu 4,5 saat artı 4,5 saat uygulamasının süre olarak daha da genişletilmesi gerektiği ifade edilmektedir.
Özellikle Hatay’da, uluslararası nakliye sektörü, oldukça büyük ve yaygın. Bu sektörde uğraşan şoför arkadaşlarımızın ve o sektör temsilcilerinin de dijital takometre ile ilgili sıkıntılarını, onlardan aldığım bir örnekle ifade etmek istiyorum.
Hataylı, uluslararası nakliye ticareti yapan bir şirketimiz, İran’dan bir yük yükler. İran devleti, bu şoför arkadaşımıza iki gün içerisinde İran’dan çıkması gerektiğini söyler. Ancak dijital takometre uygulaması ile birlikte, o iki günlük sürenin daha da fazla artacağını, dolayısıyla İran Hükümeti ile sıkıntı ve problem yaşayacağını ifade eder.
Bir diğer örnek de şu… Afganistan’da, hepimizin malumu, bazı güvelik problemleri var. Afganistan’dan yük yükleyen bir şoförümüz, Afganistan’ın bazı bölgelerini gündüz ve seri bir şekilde geçmesi lazım. Çünkü orda yaşanan bazı güvenlik problemleri var. Dolayısıyla bu dijital takometre uygulamasıyla birlikte, güvenlik açısından sıkıntılı bölgede kamyonunu çekip istirahat etmesi beklenecek. Dolayısıyla, bizim uluslararası taşımacılık yapan firmalarımızın hükümetten şöyle bir talebi var. Hiç değilse bu 6 aylık uzatma döneminde, uluslararası nakliye yapan firmalarının dijital takometre uygulamasından, yurt dışında olduğu süre içerisinde muaf tutulmaları…
Yine E-fatura meselesi var. E-fatura meselesinde, şoförlerimizin durumu ortada.
Biz, Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekilleri olarak, hepimizin hayatına dokunan şoför esnafımızı hiçbir istismar malzemesi yapmadan yanlarında duracağımız konusunda söz vermiştik ve onların sıkıntılarını, bu yüce Meclis çatısı altında ifade edeceğimizi söylemiştik. Ve Allah nasip ederse, bundan sonra da onların problemleri ve sıkıntılarıyla yakinen ilgileneceğiz.”
TBMM’deki basın toplantısına katılan MHP’li diğer Vekiller de, Türkiye’de problem haline gelen nakliyecilerin sorunlarını değerlendirmek için bu toplantıyı düzenlediklerini söylediler.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ