Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Narenciye Paydaşları

Narenciye Paydaşları
  • 23.08.2019
  • 435 kez okundu

Beklentileri konuştu

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı / Samandağlı İşadamı Nejdat Sin: “İhracatçı, üretici, bürokrasi, bugün hep birlikte buradayız. Hep birlikte çalışıp, sektörümüzün ülke ekonomisine yüksek katkısını sürdürmek niyetindeyiz.”

Yaş meyve sebze sektörünün en önemli ihracat kalemi olan narenciyenin sezonu yaklaşırken, sektör paydaşları, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği öncülüğünde bir araya geldi. Sezon süresince ihtiyaç duyulan, sektörü güçlendirecek ortak çalışmaların yürütülmesi ve ihracatta karşılaşılabilecek sorunlara karşı ortak çözüm üretilmesi gibi konuların konuşulması ve narenciye sezonuna dair beklentilerin, değerlendir-melerin paylaşılması için her yıl düzenlenen “Sezon Öncesi İstişare Toplantısı”, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nde, narenciye üreticilerinden hasat işçilerine, ihracatçılardan ilgili bürokrasi temsilcilerinden oluşan yoğun bir katılımla gerçekleşti.
Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu üyeleri yanı sıra, Ticaret Bakanlığı Orta Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü V. Ceylan Er, Ticaret Bakanlığı Güney Anadolu Bölge Müdürü V. Cevat Çelebi, Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği Daire Başkanı Ahmet Yavuzhan Erdem, Mersin İl Tarım ve Orman Müdür Yrd. Mustafa Nevzat Zayim, Mersin Zirai Karantina Müdürü Abdulkerim Çiçek ile Adana Turunçgil Üreticileri Birliği, Mersin Ziraat Odası temsilcileri ve Birlik üyesi ihracatçıların katıldığı toplantıda, açılış konuşmasını Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin yaptı. Sin, birlik olarak amaçlarının; bereketli, kazançlı ve koordineli bir narenciye sezonunun gerçekleşmesini sağlamak olduğunu ve bu sebeple, sezon öncesi üretim ve ihracat pazarları başta olmak üzere, sektörde yaşanan sorunlar ve bu sorunlara yönelik neler yapılması gerektiği konularında fikir alışverişinde bulunmak ve çözümler geliştirmek için bir araya geldiklerini belirtti.
-BİRLİK MESAJI-
2018 yılında yaş meyve sebze ihracatında gerçekleşen artışın bu sezon da tekrar etmesini temenni eden Sin, “İhracatçı Birliği olarak, tüm sektör paydaşlarını ağırlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Amacımız, sektörümüze en doğru şekilde hizmet etmek. Bu yüzden bugün ihracatçı, üretici, bürokrasi hepimiz buradayız. Hep birlikte çalışıp, hep birlikte fikir geliştirerek, bu yıl da ihracatımızı arttırıp ülkemizin ekonomisine yüksek bir katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.
-YOĞUN SÜREÇ-
Narenciye türleri, kesim ve ihraç tarihleri, narenciye hasat işçiliği ücretleri gibi tüm sektör paydaşlarını ilgilendiren konuların da konuşulduğu toplantıda tüm katılımcıların fikirlerini belirttiği, sektörü ilgilendiren ileriye dönük konuların tartışıldığını ifade eden Sin, şöyle devam etti:
“Önümüzde yoğun bir süreç var. Sezonun açılmasıyla, hem ihracat işlemlerini takip edecek hem de sektörümüze yeni pazarlar kazandırmak için çalışmalar yapmak üzere, Hong-Kong’ta düzenlenen Asia Fruit Logistica ve Pekin’de düzenlenen China FVF fuarları gibi dünyanın hatırı sayılır fuarlarına katılacağız.
Bizler, sektörümüz ve ülkemiz için gecemizi gündüzümüze katarak çabalayacağız. Zira yaş meyve sebze sektörü, sadece ihracatçılara ve üreticilere kazanç sağlayan bir sektör değil; tarım işçisinden paketleyicisine, nakliyecisinden gümrük işlerine büyük bir istihdam alanıdır. Sektörümüz, hem ülke ekonomisine doğrudan katkı hem de bölge istihdamına can suyu demektir. Bizle,r tüm sektör aktörleri olarak iletişim içinde kalmayı, ortak çalışma yaratmayı ve birlik olarak hareket etmeyi sürdürdükçe, sektörümüze hizmet eden her bir bireyin alın terinin haklı karşılığını sektörümüzün kalkınmasıyla alacağız. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ