Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,33 / Satış: 8,36
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Ne alan memnun, ne de satan…

Ne alan memnun, ne de satan…
  • 10.05.2021
  • 578 kez okundu

Pazarlar açılmayınca, sebze-meyve ya çürüdü, ya döküldü…

Tam kapanma sürecinde, önce semt pazarlarının hiç açılmaması, ardından haftada bir gün açılmasıyla ilgili uygulama, üreticiyi zorda bıraktı. Günerlerdir hasat ettiği sebze-meyvesini satamayan üretici, çaresiz kaldı.
Hafta sonu, Cumartesi günü Defne ilçesi Sümerler semt pazarını gezen Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, hafta içi Hal’de 1,5-2 lira olan sebze ve meyvenin Cumartesi günkü semt pazarında 5 liradan işlem gördüğünü kaydederek, “20 yıldır pazarcılık yapan esnafımız, bugün müşterilerine mahcup olmamak için, artan fiyatlar nedeniyle tezgahlarını açmadılar. Pazarcıların sorununu dinleyip, halkın ekonomisinin nabzını tuttuk. Ne alan, ne de satan memnun değil” açıklaması yaptı.
Defne Sümerler semt pazarında, esnafı ve vatandaşı dinleyen Güzelmansur, semt pazarlarına sadece bir gün izin verilmesinin, fiyatların 2-3 katına çıkmasına neden olduğunu söyledi.
Güzelmansur şunları söyledi:
“Semt pazarlarına 1 gün izin verilmesi, fiyatların 2-3 katına çıkmasına neden oluyor. Pazarların kapalı olduğu günlerde, halde 2 lira olan domates fiyatı, bugün halde 5 liraya çıktı. Salatalık ve diğer ürünler de aynı şekilde. Bu durum, pazarcı esnafı ile vatandaşı karşı karşıya getiriyor. Vatandaş, pazarcı esnafının fırsatçılık yaptığını zannediyor. 20 yıldır pazarcılık yapan esnaf, bugün artan fiyatlar nedeniyle, müşterilerine mahcup olmamak için tezgahlarını açmama kararı aldı.”
-SEBZE MEYVE HAFTANIN 6 GÜNÜ UCUZ, 1 GÜN PAHALI OLMAZ-
Semt pazarlarının açık olmasına izin verilen Cumartesi günü, Hal’de fiyatların 2 katına çıktığına, pazara geldiğinde de 3 misline ulaştığına dikkat çeken Güzelmansur, şöyle devam etti:
“Bu artışların tek nedeni, yanlış bir kararla, pazarların sadece bir gün açık olmasına izin veren uygulamadır. Semt pazarları, normal günlerdeki gibi çalışmalı. Böylece, hem satılmadığı için sebze-meyvenin çöpe atılmasının, hem pazarcı esnafının gelirsiz kalmasının, hem de vatandaşın evine sebze-meyve alamamasının önüne geçilmiş olur.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ