Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

“Ne bir şey eksik ne bir şey fazla; dibi bulduk…!”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 30.08.2018
  • 1.474 kez okundu

Bakmayın siz “saldırıya uğradık” “bizi sevmiyorlar”, “Türkiye büyüsün istemiyorlar”, “Bizi kıskanıyorlar” gibi şatafatlı sözlere. Elbette ki emperyalistler bu ülkede “Tam bağımsız Türkiye, kurtuluşa kadar savaş” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ü istemediler, ancak BOP eş başkanıyla dün hiçbir sorunları yoktu bugün de yoktur. İşin tek kelime ile tarifi “iflas etmiş müflis tüccar gibiyiz”.

Ben ekonomist değilim ancak sağ olsunlar bir ekonomist duyarlılığına sahip olacak kadar iktisadın temel kurallarını öğrendim. Bunun için en başta AKP’ye gönül dolusu teşekkür ederim; çünkü; bir ülkede ekonomi adına yapılacak ne kadar yanlış varsa üst üste yaptılar ve bizlerin de birer gazeteci olarak bu kara delikleri görmemizi sağladılar.

Peki tablo ne;

-Özel sektörün döviz cinsinden 2018 Şubat ayında 815 milyar TL borcu vardı. Son kur artışlarıyla beraber bu borç 1 trilyon 323 milyar liraya çıkmıştır. Şubat ayında dolar 3,76 iken bugün için dolar kurunu 6,10 TL olarak hesaplayarak size bu tabloyu sunuyorum. Eğer dolar bir kuruş daha artmışsa a varın bu tabloyu bir hesaplayın,

-2018 mali krizi ülkemize 163 milyar dolara mal oldu. Türkiye kişi başına 2 bin 197 dolar fakirleşmiştir. 2018’de kaybedilen 163 milyar dolar; bugüne kadar haraç mezat, yandaşa kıyak, üzerinden komisyon hesabıyla çarçur edilip satılan Cumhuriyetin o inci tanesi (basma fabrikaları, SEKA kağıt, TEKEL, Demir-Çelik, Alimunyum, Gübre, Et-Balık, Fiskobirlik) kurumlarının tümü 73 milyar 541 milyon 622 bin 555 Dolar’ın iki katından fazladır. Yani ülkeyi bedavaya satışa getirdiler.

-S&p yani Standart and Poors adlı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun verdiği son bilgilere göre 2018 yıl sonu tahminlere göre; Dolar kuru 6,90, GSYH 688 milyar Dolar (2017’de 851 milyar dolardı), İşsizlik yüzde 10,5, Enflasyon yüzde 15,9, bütçe açığı yüzde 3, cari açık yüzde 5,6. Yani iyiye değil daha kötüye gideceğiz.

Bakın bu tabloyu gören Türkiye’nin anlı şanlı şirketleri borç yapılandırılması için çoktan bankalarla masaya oturdu. BBC Türkçe’nin haberine göre borçlarının yapılandırılması için bankalarla masaya oturan şirketler şöyle; Yıldız Holding (Ülker Grubu), Doğuş Grubu, Türk Telekom, GAMA holding, Emay İnşaat, Galatasaray, Bimeks, Aynes, Componenta dökümcülük. Bitti mi hayır bitmedi. Merkez bankasının verilerine göre banka dışı firmaların net döviz açık pozisyonları Mayıs ayında 217,3 milyar dolardı.

Peki uluslararası şirketlerde durum ne derseniz; Reuters’in haberine göre Çek Cumhuriyeti merkezli enerji şirketi CEZ Türkiye’de yüzde 37,36 hissesine sahip olduğu Akenerji’nin borçlarını yeniden yapılandırmayı gündeme aldı.

Şu ana kadar firmaların bankalardan talep ettiği yeniden yapılandırma miktarı 20 milyar Dolar civarında.

Yani; “çalsın ama bana da versin”, “çalıyorlar ama iş yapıyorlar”, “avantamı versinler ne yaparlarsa yapsınlar”, “Bunlar işini biliyor” gibi zekice (şark kurnazlığı) olduğu izlenimini veren ancak aslında kendi geleceğinin yok edilmesinin plan ve projesini küçük çıkarları için hoşgören büyük kalabalıklar için bu son tren düdüğüdür. Tabi bir de bunların “Allah’ın memlekete bir lütfu” olduğuna inanan saf yurttaşlarımız için de bu artık son ihtardır.

Özetle; “Donunuza kadar soyuldunuz. İnadınızdan vaz geçmediniz. Şimdi bu kuru inat uğruna bir ülkeyi heba edecekseniz” ben de ona yanarım.

Peki çare nedir diye üstünü başını yırtıp feryat figan edenlere bir de muhalefet cephesinden haber vereyim. CHP ise kurultayın toplanmaması için kendisine destek veren belediye başkanlarını nasıl tekrar aday yaparım telaşında. İlk sıralarda ise AKP’nin (Ajansın ismini ajans sahibinin isteğiyle veremiyorum) yaptırdığı anketlerde oyu yüzde 15-20 aralığında görünen ve seçimi kaybedeceğine kesin gözüyle bakılan ancak genel merkezin banko aday olarak gördüğü Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş var.

CHP’nin oyu ise felaket. Umarım bu sadece iktidar partisinin gönlünden geçendir. Yoksa CHP’nin yüzde 10 civarında oy kaybettiği görmek herkes gibi beni de üzer.

Ne diyelim; “kasap et, koyun can derdinde…!”

Fatih Ertürk

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ