Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Ne mozaikler, ne inanç turizmi…

Ne mozaikler, ne inanç turizmi…
  • 25.09.2020
  • 388 kez okundu

Ne gastronomi, ne kum ve deniz…

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerinin listelendiği son sıralamada, Denizli’den Konya ve Antalya’ya, İzmir’den Sinop, Trabzon ve Nevşehir’e çok sayıda il yer aldı, ama Hatay yine yoktu!

Dünya’nın en büyük mozaik koleksiyonuna sahip müzelerinden birine sahip Hatay; Gastronomi etiketi, EXPO hazırlığı, açtığı Şehir Müzesi, sahip olduğu inanç turizmi destinasyonları, ahşap ve taş bedenli eski evleri ile yerli ve yabancı turistin gözdesi sayılsa da, eldeki tablonun Kültür ve Turizm Bakanlığı rakamlarına yansımaması eleştiri konusu oluyor.
Uzun bir süre Suriye krizinin gölgesinde kalan ekonomik ve toplumsal yapısı nedeniyle, sektörel olarak ciddi kayıplar veren turizm başlığında istenen kalabalığın ve etkinin bir türlü yaratılamamasını, “Bir yol haritamız ya da kriz yönetimimiz yok” şeklinde değerlendiren bir turizmci, son Bakanlık verilerinin de buna karşılık olduğunu dile getirdi.
-KİMLER VAR?-
Hatay’ın olmadığı son veri paylaşımının adresinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı var. Buna göre, Bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerini ziyaret edenlerin sayısı, bu yılın Haziran- Ağustos döneminde 3 milyon 10 bin kişiye ulaştı. Denizli Hierapolis Pamukkale Ören Yeri, 233 bin 185 kişiyle en çok ziyaretçi ağırlayan tarihi mekan oldu. Denizli’de, Çaldağı’nın güney eteklerinden gelen kalsiyum oksitli suların oluşturduğu beyaz travertenler ile geç Helenistik ve erken Hıristiyanlık dönemlerine ait kalıntılar içeren Hierapolis Arkeolojik Kenti, her yaz olduğu gibi bu yaz da en fazla ilgi gören mekanlar arasında yer aldı. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Denizli Hierapolis Pamukkale Ören Yeri, 233 bin 185 kişiyle bu yaz en çok ziyaret edilen mekan oldu. Konya Mevlana Müzesi ise 198 bin 490 kişiyle listede ikinci sırayı aldı.
Eski Çağ’ın, üç ayrı limana sahip ticaret kenti Antalya Phaselis Ören Yeri de yaz aylarında en fazla ziyaretçi çeken tarihi mekanların başında geldi. Antalya Phaselis Ören Yeri, 128 bin 673 kişiyi ağırladı. “Yüksek dağ” anlamına gelen ve “sönmeyen ateşin kenti” olarak da nitelendirilen Antalya Olympos Ören Yeri, listede dördüncü oldu. “Kaptan Eudomus’un Lahdi” başta olmak üzere tarihi pek çok mirası barındıran Antalya Olympos Ören Yeri, 124 bin 616 kişiye kapılarını açtı. En çok ziyaret edilen ören yeri ve müzeler listesinde beşinci sırada bulunan İzmir Efes Ören Yeri’ni ise 124 bin 358 kişi gezdi.
UNESCO Dünya Kültür Miras Geçici Listesinde yer alan Trabzon’un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı ise listenin altıncı sırasında yerini aldı. Karadağ’ın Altındere Vadisi’ne bakan eteğinde, vadiden 300 metre yükseklikte kayalar oyularak yapılan ve kaya düşme riskine karşı Eylül 2015’te ziyarete kapatılan Sümela Manastırı’nın bir bölümü Mayıs 2019’da, yüzde 65’lik bölümü de ikinci etap çalışmalarının da sonuçlanmasıyla 28 Temmuz 2020’de tekrar açıldı. Sümela Manastırı, bu yaz 114 bin 382 kişiyi ağırladı.
En çok ziyaret edilen müze ve ören yeri listesinde yedinci sırada 106 bin 119 ziyaretçi ile Antalya Patara Ören Yeri, sekizinci sırada 79 bin 838 kişiyle Sinop Tarihi Cezaevi, dokuzuncu sırada 70 bin 330 kişiyle Nevşehir Hacıbektaş Müzesi ve 10’uncu sırada 50 bin 507 kişiyle Çanakkale Assos Ören Yeri yer aldı. -Tamer Yazar/AA-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ