Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Necmettin Çalışkan:

Necmettin Çalışkan:
  • 14.02.2018
  • 1.234 kez okundu

“Verilmek istenen mesaj neydi?”

“AKP-MHP arasındaki ittifak sürecinde, Katoliklerin ruhani lideri Papa ziyaretinde MHP’li bir ismin de yer alması dikkat çekiciydi” diyen Çalışkan, bununla kamuoyuna verilmek istenen mesajın ne olduğunu herkesin merak ettiğinin altını çizdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa ile görüşmesine yönelik bir değerlendirme yapan Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, “Ülkemiz, en üst düzeyde bir temsille, 59 yıl aradan sonra Katolik dünyasının ruhani lideri Papa’yı ziyaret etti. AB, Papa ile görüşünce hani Hristiyan Birliği oluyordu? Veya bu ziyareti, bu kritik dönemde CHP veya -ocaklardan uzak- İslami hüviyet taşıyan bir Parti yapsaydı tepkiler ne olurdu?
Öncelikle şunu belirtelim ki… Bir devlet adamıyla, dini bir liderle, hatta bir düşmanla görüşülmesini yadırgamıyoruz. Burada sorgulamaya çalıştığımız şey, ‘başkası yapınca vatan hainliği, ben yapınca kahramanlık’ yaklaşımıdır. Saadet Partisi’nin CHP ile görüşmesine takılıp kalanlara da, dünkü kardeşlerini hain ilan edenlere de duyurulur” dedi.
-GAZZE SORGUSU-
Vatikan ziyaretini gerçekleştiren Erdoğan’ı, Kudüs ve Gazze başlıklarında eleştiren Çalışkan’ın buna dair tespitleri ise şöyle:
“Nice zamandır Kudüs’e, Gazze’ye gidilecekti, gidilmedi. Ama iş Vatikan’a gelince, tüm imkansızlıklar (!) aşılıp Vatikan’a gidildi. Ne ilginç! 59 yıl boyunca hiçbir devletliye nasip olmayan(!) bu tarihi görüşmenin, bu kadar ani, hızlı ve Şehide namzedi binlerce askerimizin cephede olduğu bir döneme sıkıştırılmasının, deyim yerindeyse yangından mal kaçırırcasına yapılmasının anlamı neydi?
Hatırlayacaksınız, Papa göreve geldiğinde ‘Ermenilere soykırım yapıldığını’ söylemişti. Bunun üzerine Vatikan Büyükelçisini geri çekmiştik. Şimdi ne oldu? Acaba Papa kararından vazgeçti de onun için mi ziyaret ettik?
İslam coğrafyasına yapılan saldırılar dolayısıyla Papa’nın yanında yer almak, onunla aynı fotoğrafa girmek, Ortaçağ zihniyetini hortlatma ve Haçlı Seferi olarak nitelendirilmişti. Acaba Papa, bir çağrıda bulunarak, Ortadoğu’da yaşanan işgal ve katliamlardan dolayı Müslümanlardan özür mü diledi? Bu ziyaret, kan gölüne dönen İslam dünyası lehine hangi faydaları sağlayacak acaba?”
-CHP GİTSEYDİ!-
“Benzer bir ziyaret böylesi bir dönemde CHP tarafından yapılmış olsaydı, tepkiler ne olurdu” diye soran Çalışkan, “Sosyal medyada bir karikatür dikkatimi çekti. Karikatürde; ‘Şimdi burada CHP’nin başındaki zat olsaydı da, ona ‘Ey Kılıçdaroğlu! Şehit cenazeleri kalkarken senin Vatikan’da ne işin var?’ demek ne iyi olurdu…’ Sahi, bu süreçte CHP gitseydi, troller, kalemşorlar ne derdi? Yer yerinden oynamaz mıydı?” dedi.
“AKP-MHP arasındaki ittifak sürecinde, Katoliklerin ruhani lideri Papa ziyaretinde MHP’li bir ismin de yer alması dikkat çekiciydi” diyen Çalışkan, bununla kamuoyuna verilmek istenen mesajın ne olduğunu herkesin merak ettiğinin de altını çizdi ve sözlerini şöyle noktaladı:
“Sonuç olarak, muhafazakârlıktan ‘milliyetçileşmeye’ evrilen iktidar, Vatikan’dan ne ummuştur? Vatikan ziyareti, hangi milliyetçi kaygıya merhem olacaktır?”  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ