Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

Neden Düzenli Egzersiz?

Kudret Kuş
Kudret Kuş
  • 09.03.2018
  • 2.164 kez okundu

Fiziksel aktivite, enerji harcaması ile sonuçlanan tüm bedensel hareketlerdir (ev işleri, alışveriş gibi günlük rutin aktiviteler). En basit tanımı ile enerjiyi harcamak için vücudun hareket etmesidir. Egzersiz ise zindeliği ve sağlığı geliştirmek için, kişiye özel olarak tasarlanmış planlı bir şekilde yapılan ve belirli bir süre devam eden vücut hareketleridir. Yani, bir kişinin egzersiz yapıyor olması için hem planlı olarak egzersizi yapması, hem egzersizi bir süre tekrar etmesi, hem de düzenli bir şekilde yapıyor olması gerekmektedir.

Hareketsiz Yaşamanın Sonuçları Nelerdir?

Hareketsiz yaşam, tüm dünyada giderek artan bir boyuta ulaşmıştır. Çünkü televizyon karşısında, bilgisayar başında ve telefon ile zaman geçirmeyi daha çok tercih etmekteyiz. İnsan yapısı gereği açık bir şekilde fiziksel aktivite için tasarlanmıştır. Geniş topluluklar üzerinde yapılan ve uzun yıllar devam eden araştırmalarda hareketsiz yaşam tarzının hastalık ve erken ölüme neden olduğu kanıtlanmıştır. Hastalık ve ölümler kişileri ve ailelerini etkilemekle birlikte iş ve üretkenlik kaybı ile sağlık kaygılarının olması nedeniyle yüksek ekonomik maliyetlere neden olmaktadır. Fiziksel aktivite ise birçok hastalık için hem önleyici, hem de iyileştirici etkilere sahiptir.

Düzenli Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak yapılan fiziksel egzersizlerin sağlık için önemi her geçen gün daha belirginleşmektedir. Egzersiz, kasların, kemiklerin, eklemlerin, vücut sistemlerinin ve fonksiyonlarının en uygun şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda kronik hastalıkları önlemede, toplumsal olarak halk sağlığının iyileştirilmesinde etkilidir ve her yaştaki bireye fiziksel, sosyal, zihinsel ve ruhsal yararlar sağlamaktadır. Ayrıca aktivite/egzersiz alışkanlıklarınızı sağlıklı bir beslenme düzeni ile desteklemek birçok hastalığın önüne geçmeye de yardımcı olacaktır.
Düzeli egzersizin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

*Kalp-damar hastalığı, felç, meme ve kolon kanseri riskini azaltmaktadır. Genel olarak, glukoz(şeker) metabolizmasını düzenlemekte, vücut yağ yüzdesini azaltmakta ve kan basıncını düşürmektedir. Bu olumlu etkiler kardiyovasküler hastalık ve şeker hastalığı riskini azaltan en önemli etkenlerdir. Ayrıca bu hastalıkların şiddetini hafifletmede de etkilidir. Yapılan bilimsel çalışmalarda dayanıklılık sporları (uzun mesafe koşuları, bisiklet, uzun mesafe yüzme) yapan kişilerde koroner arter hastalığı hipertansiyon ve şeker hastalığının daha az görüldüğü sonucuna varılmıştır.

*Kas-iskelet sistemi hastalıklarının tedavisi ile sırt ağrılarının, kemik erimesinin iyileştirilmesine yardımcı olur ve kemiklerinizi güçlendirir. Romatizmal hastalıkların sürecini geciktirir. Kemik ve kaslarda olumlu etkisi ile yaşlanmaya karşı bedeni daha güçlü tutar. Ayrıca vücutta oluşan toksinlerin(zehirli maddeler) dışarı atılmasına yardımcı olur.

* Düzenli egzersizin hormonal metabolizma üzerine olumlu etkileri sonucu meme kanseri riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

* Egzersizin gün içinde karşılaşılan olumlu veya olumsuz durumlara rağmen ruh hali üzerinde pozitif etkisi olduğu bulunmuştur. Kişide zihin açıklığı oluşturur. Ruhsal durumu ve enerji seviyesini geliştirip insanın stresten uzaklaşmasına katkıda bulunur. Egzersiz yapmak anksiyete(kaygı bozukluğu) seviyesini düşürürken kişiyi sakinleştirir. Grup egzersizleri ise sosyal iletişimi artırmaktadır. Kısaca egzersiz, akıl sağlığı için de yararlıdır.

*Düzenli olarak yapılan egzersiz, dengenizi geliştirir ve omurganızın sağlığı için de faydalıdır.
Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim…

Kudret Kuş
[email protected]/ Telefon: 0535 965 25 12

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ