Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Neden İzin Verildi?

Neden İzin Verildi?
  • 12.06.2019
  • 588 kez okundu

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, eski DAİŞ’li Abdulbasit El Sarut için düzenlenen kitlesel cenaze törenini Meclis gündemine taşıdı.

Pazar günü, Reyhanlı ilçesinde, Suriyeli muhalif liderlerden Abdulbasit El Sarut’un rejim yanlılarınca öldürülmesinden sonra gerçekleşen ve gerginliğe yol açan cenaze töreni, TBMM gündemine geldi. Hatay TİP Milletvekili Barış Atay, adı terör örgütü ile anılan ve “Alevilerin kökünü kazıyacağız” sözünü söylediğini bildirdiği kişinin cenazesi için izin verilme nedenini sordu.
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, cenaze törenini düzenleyenlerle ilgili işlem başlatılıp başlatılmadığını sordu.
Önergede, “Abdulbasit El Sarut isimli şahıs, Suriye’de ve Türkiye’de birçok katliama imza atan IŞİD, El Nusra gibi örgütlerle ilişkili bir terörist olarak tanınmaktadır. Kamuoyunda bilinen ‘Alevilerin kökünü kazıyacağız’ sözleriyle de katliamcı kimliğini bizzat ortaya koymuştur. Durum böyleyken, 9 Haziran 2019 Pazar günü, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bu şahıs için kitlesel bir cenaze töreni düzenlenmiş, öncesinde IŞİD taraftarları sokak sokak gezerek destek istemiştir” denildi.
Atay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
*Eskiden IŞİD’e biat etmiş olduğu bilinen, El Nusra ile IŞİD’e birlik çağrısı yapmış olan bu şahsın terör örgütleriyle bağı daha önceden tespit edilmiş midir?
* Sarut ismli şahsın Hatay ilinde ikameti var mıdır?
* ‘Alevilerin kökünü kazıyacağız’ sözleriyle açık soykırım çağrısı yapmış olan Abdulbasit El Sarut’a bu tehdidinden dolayı bir soruşturma açılmış mıdır?
* Terör örgütü destekçisi olduğu kendi beyanıyla da sabit olan bu şahsın cenaze töreni için Reyhanlı’da destek hazırlıkları yapıldığı, bayraklar ve sloganlarla provokatif bir gösteriye dönüştürüleceği güvenlik güçlerince tespit edilmiş midir? Tespit edildiyse neden bu cenaze organizasyonuna izin verilmiştir?
* Söz konusu cenazeye karşı gelişen kamuoyu tepkisinden sonra, bu görüntülerin sorumluları için bir işlem başlatılmış mıdır? -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ