Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Nikah salonu yıkılacak, yeşil alan olacak

Nikah salonu yıkılacak, yeşil alan olacak
  • 19.06.2018
  • 1.135 kez okundu

Başkan Savaş, HGC’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, geçtiğimiz hafta sonunda, Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi, sorularını yanıtladı.
Başkan Savaş, sorulara cevaben açıklamalarında, mevcut nikah salonunu yıkacaklarını, bu alanı yeşil alan olarak değerlendireceklerini vurguladı.
Hatay’ın eksiklerinden bir tanesi olan kültür merkezini en iyi şekilde inşa etmek için çalışma yürüttüklerini belirten Başkan Savaş, “Avrupa’da da kültür merkezi şehrin merkezinde konumlandırılır. Herkesin faydalanması planlanır. Her kesime hitap edecek bir yapı inşa edeceğiz. Çalışma yerimizi değiştirdik parktaki otopark alanına yapmaya karar verdik” dedi.
Çöpten elektrik üretilecek …
Kentin en gözde projelerinden biri olan çöpten elektrik projesini anlatan Başkan Savaş, “Projemiz 3 üniteden oluşuyor. Türkiye’nin en modern tesislerinden biri olan projemiz 15 bin evin elektrik ihtiyacını giderecek kadar elektrik üretiyor. Bu doğal elektriği dağıtıcıya veriyor ve hanelerde kullanılmasını sağlıyoruz” dedi.
İlçelere ulaşım kolaylığı sağlamak adına planlanan yeni ulaşım sistemiyle alınacak otobüsler hakkında merak edilen soruları yanıtlayan Başkan Savaş; “Hatay genelinde ulaşım sağlamak adına 90 otobüs alacaktık. Meclisteki anlaşmazlıklardan dolayı bu projemizi biraz daha sığlaştırarak gerçekleştireceğiz. Şuan tahmini olarak 50 otobüs almayı planlıyoruz. Ulaşım konusunda metrobüs tarzında bir ulaşım yapmayı da düşünüyoruz. Böylelikle Hatay’ın ulaşımını kolaylaştırarak hemşerilerimize konforlu ulaşım imkânı sağlamak istiyoruz” dedi.
Uzun Çarşı su baskınlarına Anıtlar Kurulu engeli …
Asi Nehri ile ilgili çalışmaların hangi aşamada olduğuna dair sorulan soruyu yanıtlayan Başkan Savaş, “Asi, 4 yıl öncesine kadar mülkiyetinin Devlet Su İşleri’nde (DSİ) olduğu bir nehirdi. Ama 4 yıldır HBB’nin de dahil olması gereken çok önemli bir konu haline geldi. Sular çekilmediği için çalışmalarımızda yavaşlama oldu ancak önümüzdeki haftalarda hızla ilerleyeceğiz. Artık eski beldelerden kanalizasyon suyu akmayacak. Dünyanın 5. Avrupa’nın 2. Türkiye’nin 1. büyük arıtma tesisini yaptık. Kanalizasyon suyunu yüzde 99 oranında temizliyor. Bunların yanı sıra Asi Nehri’nde estetik bir ışıklandırma çalışması gerçekleştiriyoruz. Asi Nehri’nin kenarında Antakya’ya özgü mozaikleri sergileyeceğiz” dedi.
Haşereyle mücadele kapsamında 63 bin noktada lavra mücadelesi gerçekleştirildiğinin altını çizen Başkan Savaş, yararlı canlıların ölmemesi açısından haşere ile mücadeleye Haziran ayından önce başlamanın ilgili bakanlık tarafından da doğru bulunmadığını açıkladı.
Şiddetli yağışlar dolayısıyla Uzun Çarşı’da yaşanan su baskınlarına da değinen Başkan Savaş, Anıtlar Kurulu’nun kararıyla kanalizasyon çalışması gerçekleştirilemediğini baskınların da bu nedenle yaşandığını ifade etti.
HADO, benzerlerinin en konforlusu en gelişmişi …
HADO ile ilgili önemli açıklamada da bulunan Başkan Savaş, “Seçim yasağından dolayı açılışı seçim sonrasına erteledik. Kabotaj kanunları çok karmaşık ve yoğun. O yüzden HADO’nun ilk seferi yaklaşık bir ayı bulur. Bugün incelemelerde bulunacağım, görüntüleri de sizlerle paylaşırız. HADO’nun ücretleri de makul olacak. Samandağ’dan da seferlerin olması için iskelenin düzenlenmesi lazım. Tüm bunlar için çalışıyoruz. Şu anda ilk başlangıcı limandan yapacağız. Tüm mücadelemiz Hatay adına. Normal şartlarda büyükşehir yasasına göre sahildeki iskelenin bizim olması lazım. Fakat dönemin valisi sayın Celalettin Lekesiz orayı keyfi bir kararla İskenderun Belediyesi’ne verdi. Onun mücadelesini 3,5 yıldır veriyoruz. Şu bir gerçek ki bu proje Hatay’ın vizyon projesi. Hatay’ın Akdeniz’de ticaret ve turizm merkezi olabilmesi için yapılmış bir proje. Uluslararası ehemmiyeti olan bu projede yük limanından yolcu indirip bindirilmesi Hatay’a da Türkiye’ye de yakışmaz. Bunun mücadelesini veriyoruz ve o limanı HADO’ya kazandırmak istiyoruz. HADO, Hatay’daki esnafımızın, tüccarımızın ve turizm sektörümüzün beklediği çok önemli bir proje. Bu projeye iktidardaki ve muhalefetteki tüm siyasetçilerin hiç düşünmeden destek vermesi lazım. Bizim deniz otobüsümüz Türkiye’deki deniz otobüslerinin en konforlusu en gelişmişi. 303 kişiyi taşıyacağız. 4 ton da yük taşıyacağız. Biz Hatay’ı turizm ve ticaret merkezi yapmak istiyoruz. Akdeniz’de 7 ilçemiz var, birçok ülkeye de komşuluğunuz var. Geçmişinde de Orta Doğu’nun ve Akdeniz Havzası’nın çok önemli bir ticaret merkezi olan Hatay’ın bu konuda bu kadar gerilemiş olması bizim için acı bir tecrübe. HBB, HADO ile geçmişte ihmal edilen Hatay’ı turizm ve ticaret konusunda hak ettiği yere ulaştırarak bir adım öne taşıyacak” dedi. Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ