Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Niteliksiz eğitim, toplum sağlığı için bir tehdittir…

Niteliksiz eğitim, toplum sağlığı için bir tehdittir…
  • 04.08.2020
  • 1.889 kez okundu

Psikologlar Derneği, psikoloji eğitiminin açık öğretime indirgenmesini eleştirdi:

Hatay Psikologlar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Doğan Kuş, psikoloji eğitiminin açık öğretime indirgenmesine tepki gösterdi, niteliksiz eğitimin toplum sağlığı için bir tehdit oluşturacağına vurgu yaptı.
Sosyal bilimlerin, kendilerine özgü yapıları gereği uygulama ve alan araştırması temelinde bilgi ve pratik ürettiklerini, bu sebeple sosyal bilimlerde ihtiyaç duyulan bilimsel, nitelikli ve yeterli eğitim süreçlerinin açıktan veya uzaktan eğitimle tesis edilemeyeceğini söyleyen Kuş, uygulamalı ve alan araştırmasına dayalı bilgi üreten sosyal bilimlerin, lisans eğitimini açık öğretim sistemi üzerinden vermenin, bu bölümlerin vasıf gerektirmeyen bir işe indirgenmesi tehlikelisini doğurduğuna dikkat çekti.

Eğitim niteliksizleştirildi…

Hatay SES Şubesi ve Hatay Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği’nin destek verdiği açıklamada, Kuş, şunlara değindi:
“Bizler; psikoloji, sosyal hizmet, sosyoloji gibi bölümlerin lisans örgün eğitimlerinin niteliğinin arttırılması, çocuk gelişimi, sosyal hizmet ve sosyoloji bölümlerinin açık öğretim programlarından kaldırılmasını talep ederken, 2020 güz döneminde, İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi bünyesinde Psikoloji lisans programının yer almasını üzüntü ve şaşkınlıkla izlemekteyiz.
Son yıllarda üniversitelerde yeterli kadro oluşturulmadan psikoloji bölümlerinin açılması ve köklü üniversitelere dayatılan yüksek kontenjanlar, zaten verilen psikoloji eğitiminin niteliğinde azalmaya ve alandan mezun kişi sayısında aşırı artışa yol açmaktadır. Bu durum, hem eğitim kadrolarının hem de eğitim ortamlarının yetersiz olması nedeniyle psikoloji eğitiminin niteliksizleşmesi ve eğitimcilerde tükenmeyle sonuçlanmaktadır.
Nitelikli eğitim alamamak, bölüm mezunlarını daha da para ödeyerek, kendini geliştirmek veya niteliksiz hizmet vermek ikilemiyle baş başa bırakmaktadır. İçinden geçtiğimiz ağır ekonomik koşullarda, yüksek miktarda ücretler ödeyerek hizmet niteliğini arttıracak eğitim programlarına gücü yetmeyen psikologlar, hem yeterli hizmet verememekte hem de kişisel yetersizlik duyguları, etik ikilemler ve ağır ekonomik yüklerle baş başa kalmaktadır.
Bununla birlikte, aşırı sayıda mezun veren okullar ve açık öğretim fakülteleri, bir yandan gençlerin iş bulma umudunu beslerken bir yandan da geniş bir işsiz kitleyi gizlemektedir. Açık Öğretim mezunlarının eklenmesiyle aşırı sayıdaki bölüm mezunları işsiz kalma tehlikesi yaşayacak ve ağır koşullarda çok düşük ücretler karşılığında çalışma zorunda kalacaktır.”

Meslek Yasası şart…

Niteliksiz ve bilimsellikten uzak bir psikoloji eğitiminin toplum sağlığı için büyük bir tehdit olduğunu söyleyen Kuş, şunları dile getirdi:
“Psikoloji bilimi tarafından üretilen ve mesleğin sunumu sırasında kullanılan kuram ve uygulamaların yeterince öğrenilememesi ve içselleştirilememesi durumunda, hizmet alanların tamiri mümkün olamayacak ruh sağlığı sorunları yaşamaları, maddi ve manevi kayıplar yaşamaları kesindir.
Psikologlar, yıllardır mesleğin sınırlarını korumak için etik ilkeler doğrultusunda çalışmayı denetleyecek bir meslek yasası talep etmektedirler. Meslek yasasının olmaması, psikoloji bilimi ve uygulamalarının niteliğini düşürmektedir. Psikoloji eğitimi almamasına rağmen, hukuki ve bilimsel denetimden geçmeden açılan eğitim programlarından edinilen sertifikalarla alanda kendini psikolog olarak tanıtan kişiler, bir denetleme olmaksızın çalışabilmekte, dolayısıyla toplum sağlığı riske atılmaktadır.
Tüm bunlar göz önüne alındığında, mevcut sorunlara çözüm üretilmesi yerine psikoloji eğitiminin açık öğretime indirgenerek tüm bu sorunların daha büyük bir açmaza sürüklenmesini doğru bulmuyoruz. Ve açık öğretim eğitiminin, psikoloji alanındaki mevcut nitelik sorununu daha da çarpıcı hale getireceğini vurguluyoruz.
Bu nedenle; psikologlara ait olan bir meslek yasasına çok acil bir şekilde ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha yineliyoruz. Psikologların, uygun ve nitelikli hizmet verebilecek şekilde mezun olabileceği parasız ve nitelikli psikoloji eğitimi istiyoruz. Uygulamalı ve alan araştırmasına dayalı bilgi üreten tüm sosyal bilimlerin açık öğretimden kaldırılmasını talep ediyoruz. Psikoloji bölümünü, nitelik ve bilimsellikten uzaklaştıracak, toplum ruh sağlığının riske atılmasına kapı aralayacak açık öğretimde psikoloji bölümü açılmasına ‘Hayır’ diyoruz.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ