Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Normal mi, Tehlikeli mi?

Normal mi, Tehlikeli mi?
  • 04.03.2020
  • 507 kez okundu

Asi’deki yarasalar korkutmalı mı?

Asi Nehri için, bir zamanlar “küçüklüğümüzde, buranın etrafında martılar vardı” diyenler, bugünlerde yarasaları işaret ediyor.

Lübnan’ın Bekaa Vadisi’nde doğarak Suriye’den geçen ve Hatay’da Akdeniz’le buluşan Asi Nehri’nin, Antakya kent merkezinden geçen noktalarında akşam saatlerinde fark edilen yoğun yarasa grupları, vatandaşı rahatsız ediyor. Bir zamanlar ‘martıların’ varlığından söz edilen nehir hikayesine yarasaların ne zaman dahil olduğu tartışılırken, bu durumun neden kaynaklandığı ise merak konusu.
Palladium alışveriş merkezinden kent merkezine doğru yürüyenlerin fark ettiği durum için ‘tehlikeli mi’ sorusunu soranlar tedirginliklerini paylaşırken, ilgili kurumların bu konuda önlem alması gerektiğini de dile getiriyor.
-YATIRIM-
Bilindiği gibi, Antakya’yı ikiye ayıran nehirde, ağırlıklı kanalizasyon kaynaklı yaşanan kirliliğin önlenmesi amacıyla yapımı tamamlanan Membran Biyoreaktör (MBR) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi ile beraber, her mevsim kokusuz ve berrak bir nehrin akması amaçlanmış, bu konuda önemli bir başarı da elde edilmişti. Ancak akşamları ortaya çıkan yarasaların oldukça kalabalık gruplar halinde uçtuğuna işaret eden vatandaşlar, bunun da bir çeşit kirliliğe işaret olup olmadığının sorgusunda duruyor. Durumun, sağlık açısından her hangi bir risk yaratıp yaratmadığına da cevap bekliyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ