Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

O Bir ‘ Derya / Deniz’, O Bir Bilge:

O Bir ‘ Derya  / Deniz’, O Bir Bilge:
  • 02.10.2020
  • 541 kez okundu

Emekli Öğretmen Mehmet Karasu

Türkiye Yazarlar Sendikası Antakya Temsilcisi, Aalen – Antakya Dayanışma Derneği Başkanı, Emekli Edebiyat Öğretmeni Mehmet Karasu, pandemi süresince eşi Nebihe Karasu ile hazırladıkları kütüphanenin tanıtımı dolayısıyla evinin kapılarını Antakya Gazetesi’ne açtı.
Hatay’ın Defne ilçesinde, ne belediyeye ve ne de ilçeye ait herhangi bir kütüphanenin olmadığını belirten Karasu, bu eksiği, yılların birikimi ile topladığı kitaplarını evinde özel bir bölüm oluşturarak ve kütüphane açarak gidermek istiyor. Edebiyatçı Karasu, “Bu kütüphane, tüm ilçe halkına açık olacak. İsteyen herkes gelip kitap alabilir. Genç, çocuk, yaşlı ve yetişkin, her kesime yönelik kitaplarım var” dedi.
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi Şükrü Kanatlı Caddesi’nde, bahçeli iki katlı evinin kapılarını açan Karasu; şuan 6000’in üzerinde kitap, 2000’in üzerinde de dergi olduğunu açıkladığı kütüphanesinde Arapça, Farsça ve İngilizce başta olmak üzere, birçok farklı dilde kitap da olduğunu belirtti. Karasu, faydalanmak isteyen vatandaşlara, evini ve çalışma masasını da açacağını ifade ederek, “Kimse, ‘aradığım kitap yok’ demesin. Bana, kütüphanemde olmayan bir kitap sorulduğunda, eğer yok ise üç gün içinde o kitabı bulup, temin edip o kişiye veriyorum” dedi. Bu uygulamayı,Aalen kentine yaptıkları ziyarette, şehir kütüphanesinde gördüğünü anlatan Karasu, “Aalen’de de kütüphane yetkilileri, vatandaşa ‘ bu kitap bizde yok’ demiyor, üç gün içinde temin ediyor” dedi. Karasu’nun ev kütüphanesinde, gençlik yıllarından itibaren fasikül fasikül biriktirip ciltleştirdiği çok sayıda Ansiklopedi de var. Yılların edebiyat emekçisi, Yazar Karasu; kütüphanede çalışırken, eski moda olarak adlandırılan kasetçalardan (teyp) klasik müziğin orijinal kaset kayıtlarını dinliyor.  -Sinan Seyfittinoğlu-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ