Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

O kuşlar, 50 yıl sonra yuvada…

O kuşlar, 50 yıl sonra yuvada…
  • 01.10.2020
  • 451 kez okundu

Reyhanlı Barajı’ndaki kuş türleri giderek artıyor. Evrende, 270 civarında kuş türü olduğu belirtildi.

Reyhanlı Barajı ile kurutulan Amik Gölü’nün eski konukları olan kuşlar, bölgeye akın etmeyi sürdürüyor. Uzmanların söylediklerine göre, Amik Gölü’nün plansız kurutulmasıyla, bölgede çok ciddi anlamda doğal tahribat oluştu. Bölgenin bitki örtüsü ve hayvan türleri de önemli ölçüde değişti.
Doğa meraklılarının Reyhanlı Barajı ve üzerindeki kuşlarla ilgili görüşleri özetle şöyle:
“Ülkemizin en uzun gövdeli barajı konumundaki Reyhanlı Barajı’nın su tutmasıyla, Amik Gölü’nün göl çanağı da 50 yıl sonra yeniden oluştu. 9 ay gibi kısa bir sürede, kuşlar yuvalarına geri döndü. Kuşların dönüşü, ilimiz ve doğa adına mükemmel manzaralar oluşturdu.
Reyhanlı Barajı, kısa süre içinde göçmen kuşlar için ideal bir dinlenme, beslenme ve üreme alanı oldu. Göç yolları üzerinde bulunan Hatay’ımız, göçmen kuşlar için ideal bir sulak alan haline dönüştü. Kuş gözlemcilerine göre, Hatay, ülkemizin ve dünyanın sayılı kul göç rotası üzerinde. Her yıl bahar ve sonbahar aylarında sürüler halinde göçmen kuşları görmek mümkün oluyor. Göçmen kuşları, gökyüzündeki dansı ile eşsiz manzaralar oluşturuyor.
Hatay’ın Amanos Dağları, Amik Ovası ve su tutmaya başlayan Reyhanlı Barajının, her yıl çok sayıda göçmen kuşa ev sahipliği yaptığı belirtiliyor. İlkbaharda Afrika’dan gelen, kışı Afrika’da geçiren kuşlar ile üremek ve beslenmek amacıyla yazın kuzeye göç eden kuşlar, göç sırasında Hatay semalarından geçiyor. Hatay, göçmen kuşlar için dünyanın en önemli 3 kuş rotası üzerinde bulunuyor.
129 KUŞ TÜRÜ TESPİT EDİLDİ
Başta doğaseverler ve Hatay Tabiatını Koruma Derneği tarafından yapılan gözlemlerde, 129 farklı kuş türü gözlendi. Sayının, kısa sürede bu rakamlara ulaşması, doğaseverlerde büyük bir umut doğurdu. Önümüzdeki dönemde bu sayının daha da artacağı söyleniyor.
Reyhanlı Baraj Gölü, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin en önemli kuş cennetlerinden olacak. Özellikle kuş gözlemcileri ve foto safari sevenler için mükemmel bir destinasyon olacak. Dünyanın sayılı göç yolları üzerinde bulunan Hatay’ımız, yeni barajların su tutmasıyla, göçmen kuşlar için ideal bir havza haline gelecek.” –Mehmet Durmaz-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ