Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

O Topraklar Bizim ve Öyle Kalacak

O Topraklar Bizim  ve Öyle Kalacak
  • 21.07.2018
  • 758 kez okundu

Muharip Gazilerden “Kıbrıs Barış Harekatı” Mesajı:

Antakya Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ramiz Bakır, yayınladığı 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı mesajında, Kıbrıs adasının, 315 yıl boyunca ataların yaşadığı ecdat döneminde Rumlara ait olmadığını, bu topraklarda Türk askerinin, Mehmetçiğin kan ve can bedeli, anaların gözyaşının olduğunu kaydederek, “Andımız olsun ki, o topraklar bizim ve öylede kalacaktır” dedi.
Yayınladığı mesajında, bugünün, 20 Temmuz 2018 Mutlu Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44. Yıldönümü olduğunu dile getiren Bakır, 20 Temmuz 1974’ün, ecdat yadigârı Kıbrıs adasında yakın tarihimizin en önemli zaferini kazanarak “o” toprakları vatan yapan, bu uğurda gözlerini kırpmadan seve seve şehitlerimiz ile alın terini korkusuz yürekleriyle birleştiren ve vatan borçlarını son damlasına kadar ödeyerek “gazilik” onuru ile gururlananların hatırlayacağı gün olduğunu ifade etti.
Antakya Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Ramiz Bakır, mesajında şunları kaydetti:
“ 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı bu koşullarda yapılmıştır. Ayrıca Türkiye, 1960’da yapılan uluslararası anlaşmaların kendisine vermiş olduğu garantörlük hakkını kullanarak bu harekâtı gerçekleştirmiştir. Büyük Türk Ulusunun gözbebeği kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs adasındaki varlığı, tamamen, bu yasal ve insani gerekçeden kaynaklanmaktadır. Birilerinin dayatmaya çalıştığı gibi, TSK işgalci değildir. Tam tersine, 44 yıldır Kıbrıs’ta var olan barışın yegâne teminatıdır. Yüce Türk Milleti ve onun bağrından çıkan TSK, tarihinin hiçbir döneminde işgalci olmamıştır. Bize işgalci deme cüretinde bulunan, ama kendilerinin işgalindeki ülkelerde akla hayale gelmeyecek katliamları yapmaktan çekinmeyenler, önce karanlık tarihleri ile yüzleşerek bu insanlık ayıbının hesabını vermek zorundadırlar.
Aynı unvanı taşımaktan onur ve gurur duyduğumuz Gazi kardeşlerim, kahraman silah arkadaşlarım, biliyorum ki bugün 44 yıl öncesinin o unutulmaz duyguları ile dopdolusunuz. Yüzlerinizdeki heyecan, gözlerinizdeki pırıltı bu gerçeğin ifadesidir.
Sizler, vatan ve vazife uğruna ettiğimiz yemine sadakatle bağlı kalarak görevinizi başarıyla yerine getirdiniz. Şimdi aynı başarı ve sadakati, bugün Kıbrıs’ta yürütülen müzakerelerde sorumluluk ve yetki sahibi siyasilerden beklemektesiniz. Bu başarıyı sadece sizler değil, yüce Türk Milleti ve onun ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkı da beklemektedir. Çünkü Kıbrıs konusu Türk Milletinin değişmeyen milli davasıdır. Çünkü Kıbrıs adası, tam 315 yıl atalarımızın yaşadığı ecdat döneminde Rum’a ait olmamıştır. Bu topraklarda, evlatlarımızın kan ve can bedeli, analarımızın gözyaşları vardır.
İşte bu duygu ve düşüncelerle, Şehitlerimizi rahmet minnet ve saygı duygularıyla anarken, biz Kıbrıs Gazileri, tüm dünyaya ve bu gerçekleri unutanlara buradan sesleniyorum ve diyorum ki… Atatürk ilkeleri üzerine kurulmuş Cumhuriyeti ve aziz vatanımızın bölünmez bütünlüğü her zamankinden daha hassas daha dikkatli ve daha azimli olarak korumaya devam edeceğiz.
Bu asil milletin gönlünde taht kuran gerçek kahramanlar ve vatan uğruna canlarını vererek gönderden çekilen al bayrağı orada tutanlar ve kanımızla renklendirdiğimiz ay yıldızdan gurur duyanlar, tarihin içinde unutulmazlar köşesinde daima hatırlanacaklardır. Varlığımız sağ olsun, yüreğimiz gururla ve serin olsun. Canlarını vatan uğruna seve seve feda edenlerin aziz ruhları şad olsun, vatan sağ olsun. Andımız olsun ki, o topraklar bizim ve öylede kalacaktır…”-Yusuf Cemil Karaçay-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ