Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Obez ve diyabet hastası sağlığına kavuşturuldu

Obez ve diyabet hastası  sağlığına kavuşturuldu
  • 25.07.2017
  • 1.507 kez okundu

Opr.Dr. Ahmet Özdemir, ilimizde ilk olan ameliyatı başarıyla gerçekleştirdi

Genel Cerrahi ve Gastroenteroloji Cerrahi Uzmanı, aynı zamanda Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı olan Op. Dr. Ahmet Özdemir, ilimiz genelinde bir ilk olan ameliyatı başarıyla gerçekleştirdi, obez-diyabet hastası bayanı sağlığına kavuşturdu.
Opr.Dr. Özdemir, dün düzenlediği basın toplantısında, Tip2 şeker hastalığına yönelik olarak Metabolik Cerrahi ameliyatını bölgemizde ilk kez Özel Doğu Akdeniz Hastanesinde kendisi tarafından yapılmaya başlandığını bildirdi.
Opr. Dr. Özdemir, hastası ile ilgili bilgileri ve yaptığı başarılı ameliyatı şöyle aktardı: “Hastamız Hamide hanım yurtdışında yaşayan bir hastamız. Kendisinin hem fazla kilo(obezite) sorunu hem de şeker hastalığı(Tip2 diyabet) mevcut. Bu rahatsızlıkları ile ilgili bizimle görüştü ve tedavi için bize gelmeye karar verdi. Hastamıza gerekli tetkikler ve araştırmalar yapıldı ve ona uygun olabilecek ameliyat seçenekleri ayrıntılı olarak anlatıldı. (Hastanın ailesinde de çok kişi şeker hastası olduğundan diyabete yönelik ameliyatlar hakkında genişçe bilgilendirildi.) Bizim de önerimizle Tip2 Diyabet tedavisinde uygulanan ameliyatlardan ‘Gastrik Bipartisiyon’ ameliyatı olmaya karar verdi. Bu ameliyatın özelliği bir yandan şeker hastalığında aktif olarak kan şekeri kontrolünü sağlamakta, diğer yandan obezitedeki fazla kiloları normal kiloya indirmektedir. Bu ameliyatın bir başka ve önemli özelliği de hastanın tekrar kilo almasına müsaade etmemesidir. Yani hasta bu ameliyattan sonra tekrar kilo almamaktadır.
Zayıflatmaya yönelik olarak uygulanan obezite ameliyatları da aktif olarak kilo verdirir ve kilo kaybına paralel olarak şeker hastalığı kontrol altına alınır. Ancak obezitede uygulanan ‘Mide Bypass’ı ve ‘Tüp mide’ gibi ameliyatlardan sonra %30’ları aşan oranda tekrar kilo almalar görülebilmektedir. Bu artan kilolarla birlikte şeker hastalığı problemleri de kiloya paralel olarak tekrar ortaya çıkmakta ve devam etmektedir. Hatta kilo alımından sonra bu hastaların bir kısmına da ilk ameliyatlardan daha riskli ve daha zor olan ‘Revizyon Cerrahisi’ ameliyatları yapılmaktadır. Bunlar dünyaca bilinen gerçeklerdir. Biz bu diyabet ameliyatını yapmakla potansiyel problemleri de engellemiş oluyoruz. 3-4 yıldan beri başka merkezlerde ara ara yaptığımız bu ameliyatları Özel Doğu Akdeniz Hastanemizde başlatmış olduk.”
-Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ