Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Odak toplantısında gündem:

Odak toplantısında gündem:
  • 01.06.2019
  • 594 kez okundu

‘Üniversite-Sanayi İşbirliği’

Rektör Türkay Dereli: “İSTE içerisinde hayata geçirilecek Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi’nin en önemli hedeflerinden biri, ihtiyaç duyulan bu nitelikli ve sertifikalı insan kaynağını yetiştirmek olacaktır.”

Üniversite-Sanayi işbirliği adına bugüne kadar önemli adımlar atan ve projeler geliştiren İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), sektör sorunlarının çözümüne destek verilmesi hususunda yeni bir adım daha attı. Buna dair gerçekleştirilen Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi 1.’inci Odak Toplantısı, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) işbirliğiyle düzenlendi.
İTSO ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, İSTE Malzeme ve Metalurji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ersin Bahçeci tarafından “İSTE Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi” konulu bir sunum yapılarak, sanayi sektöründe artan nitelikli ve sertifikalı kaynakçı (çırak, kalfa, usta, kaynak teknikeri, belgeli kaynakçı ve profesyonel kaynakçı) talebinin karşılanması ve çeşitli projeler geliştirmek suretiyle, ilgili sektör sorunlarının çözümüne destek verilmesi hususunda istişarede bulunuldu.
-TEŞEKKÜR-
Toplantıda yaptığı konuşmasında, “Bu projeyi başından bu yana destekleyen İTSO Yönetim Kurulu Başkanımıza, Yönetim Kurulu Üyelerine ve DOĞAKA’ya teşekkür ediyorum” diyen İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, “Kaynak ve kaynak teknolojileri konusu çok mühimdir ve Ülkemizde bu konuda yapılması gereken peç çok proje vardır. Bunların başında da elbette bu alanda nitelikli işgücü yetiştirmek gelmektedir. İSTE içerisinde hayata geçirilecek Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi’nin en önemli hedeflerinden biri ihtiyaç duyulan bu nitelikli ve sertifikalı insan kaynağını yetiştirmek olacaktır. Bununla birlikte, Merkez’de yapılacak Ar-Ge çalışmaları ile yine Ülkenin ve sanayimizin ihtiyaç duyduğu en güncel ve verimli kaynak teknolojileri ve yöntemleri geliştirilecektir” dedi.
-DESTEK SÖZÜ-
DOĞAKA’nın da destek verdiği Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin bölge ekonomisine önemli katkı sağlayacağına vurgu yapan İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ise, projenin yanında olduklarını ve gerekli her türlü desteği vereceklerini söyledi.
-İSTİHDAM-
İskenderun’a üniversitenin kurulması noktasında İTSO’nun büyük destekleri olduğunu ve hala destek vermeye devam ettiğini belirten İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz da yaptığı konuşmasında şunları söyledi:
“İSTE, DOĞAKA ve İTSO işbirliğiyle kurulacak olan İSTE Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nde, bölgemizde daha kalifiyeli ve sertifikalı kaynakçıların yetişeceğine inanıyoruz. İTSO olarak bu projenin hayata geçirilmesi noktasında uzun süredir yoğun bir çaba sarf ettik ve bugün, projenin ilk toplantısını İTSO ev sahipliğinde gerçekleştiriyoruz. Bölgemiz ve ülkemiz ekonomisi için önemli bir projeyi hayata geçirdiğimize inanıyoruz.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ