Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,43 / Satış: 6,46
€ EURO → Alış: 7,08 / Satış: 7,11

Öfke Kontrolü ve Belediye Başkanı Refik Eryılmaz

Sinan Seyfittinoğlu
Sinan Seyfittinoğlu
  • 16.07.2019
  • 1.636 kez okundu

İyi sabahlar sevgili okuyucu.

Geçtiğimiz hafta Cumartesi günü, Samandağ Evvel Temmuz Festivali kapsamında çok önemli bir panel vardı. Panele ilgi çok büyüktü ve gerçekten demokrasi kültürümüz, seçim deneyimlerimiz ve ülkenin içinden geçtiği kaotik ortam, başta İstanbul CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da konuşmacılar arasında yer aldığı bir panelde masaya yatırılıyordu.

Panel bu denli önemli olunca, katılım da çok yüksek oldu. Samandağ halk panele büyük bir ilgi gösterirken, salon tam anlamıyla doldu. Buraya kadar ki gelişmeler, yaşananlar oldukça iyi ve bizi son derece mutlu etti. Lakin Panelin soru cevap faslı başladığında yaşanan bir kötü olay, neredeyse bu büyük panelin görkemine gölge düşürecek nitelikteydi.

Paneli ön sırada, protokol kısmında izleyen Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz; konuşmacılara soru sormak için söz alan Samandağlı işadamı, girişimci, kültür-sanat ve siyaset adamı Ayhan Kara’ya aniden ayağa kalkarak büyük bir tepki gösterdi. Bir anda salonu, Belediye Başkanının tetiklediği bir öfke krizi sardı. Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, etrafındaki kişilerin bin bir güçlükle onu durdurmasına, sakinleştirmeye çalışmasına rağmen, garip bir öfke krizi yaşadı. Neredeyse bir çuval incir berbat oldu. Samandağ’a ve Samandağlılara hiç yakışmayan fotoğraflar, görüntüler ortaya çıktı.

Burada hazır öfke kontrolü demişken; öfkeyi doğru ifade etme becerisini “öfke kontrolü” olarak tanımlayabiliriz. Öfkeyi kontrol etmenin birincil amacı da; insanın, bu duygusunu saldırgan davranışlara dönüştürmeden, kendisine ve çevresine zarar vermeden doğru olarak ifade etmeyi becerebilmesidir. Senin, benim gibi etten kemikten yaratılmış olan seçilmiş belediye başkanları ve siyasetçiler de işte tam da bu aşamada herkesten daha çok öfkelerini kontrol etmek zorundadır. Bir siyasetçinin öfkelenmesi son derece doğaldır. Hakkıdır. Ama öfkesini ifade etme biçimi, davranışları ve nihayetinde bu konuda ortaya koyduğu eylem, temsil ettiği halka örnek teşkil etmek zorundadır.

Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’ı uzun zamandır kamuoyu yakından tanıyor. Milletvekili olduğu dönemde de, sonrasında da, ismi ve icraatlarıyla kamuoyunun gündemine defalarca gelmiş bir siyasetçidir. Bugüne kadar birkaç ortamda Sayın Başkan ile aynı ortamı yaşadım ve onunla birkaç sefer sohbet etme imkanı buldum. İzlenimim şudur ki, Sayın Başkan Eryılmaz, son derece entelektüel bir birikimi olan, siyaset bilgi ve deneyimi saygın, öngörüleri ve fikirleri ciddiye alınması gereken, değerli bir hukukçu ve siyasetçidir. Sayın Eryılmaz, öfke kontrolünden kaynaklı zaaflarla değil, yapacağı icraatlar, hizmetler, fikirler, projeler ve örnek davranışlarla gündeme gelmelidir.

Samandağ ilçemiz, yapısal olarak, geçmişten günümüze değin siyaseten hep çok zor bir coğrafya olmuştur. Bu ilçemizde söz sahibi olmak, rol sahibi olmak, ciddiye alınmak ve hatta bir yerlere gelip makam sahibi olmak gerçekten çok zordur. Sayın Eryılmaz, bence hazır zoru başarmışken; kendisine muhalif olanları da, sevenleri de, sevmeyenleri de, oy verip vermeyenleri de kucaklamalıdır.

Bir gazeteci olarak Samandağ’ımızı, Samandağ’da siyaset yapanları, burada yaşayan halkı güzel haberler, fotoğraflar ve videolarla gündeme taşımak isterim. Eğitim seviyesi, sosyal ve siyasal bilinç düzeyi Türkiye standartlarının çok üstünde olan bu eşsiz ilçemiz, göğsümüzü gere gere gurur duyacağımız örnek davranış ve güzelliklerle gündemimizin baş tacı olmalıdır.

Hadi bu yaşanan kötü olayı unutalım, dersler çıkaralım, yeni bir sayfa açalım.

İyi çalışmalar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ