Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Öğrenciler mi politik? Sürecin kendisi mi?

Öğrenciler mi politik? Sürecin kendisi mi?
  • 02.02.2021
  • 166 kez okundu

Cumhurbaşkanı’nın, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Melih Bulu’yu ataması üzerine okul kampüsünde başlayan protestolar ve etkinlikler devam ederken, süreci değerlendiren Hataylı öğrenciler, demokrasi vurgusu yaptı.

Demokratik ve özerk üniversiteler noktasında başlayan sürecin Boğaziçi Üniversitesi adresinde, Rektörlüğe Melih Bulu’nun Ankara tarafından atanması üzerine başlayan protestolar da, okuldaki gerginlik de bitmedi. Farklı üniversitelerde okuyan üniversitelilerin, “muhalif olmanın” zorluğuna ekledikleri “demokrasi” vurgusu da bu anlamda değişmedi.
Deutsche Welle Türkçe’den Burcu Karakaş’a konuşan, Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi’nde okuyan Akın Kara, Hataylı. Yaşananları değerlendirirken, “Sosyalistim, muhalifim” diye sözlerine başlayan Kara, Gezi Parkı eylemleri sırasında politikleşen gençlerden. Okuduğu üniversitede, özel güvenliklerin her an diken üstünde olduğunu, panoları sürekli teftiş ettiklerini söyleyen Kara, “Ancak bu teftiş, sağ gruplara yönelik olmuyor” diye de ekliyor.
Kadın hareketi içinde yer alanların da karşılaştıkları sıkıntılar var. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencisi Kamile Çokluk ise kendisini “feminist” olarak tanımlıyor. Dört sene önce, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yaptıkları mütevazı bir etkinliğin engellenmesini unutamıyor:
“Bir kutu hazırlayıp, mora boyamıştık. Kampüsteki kadınların dileklerini kutuya atmasını istedik. Sivil polisler, kutuyu aldı, ardından sözel saldırıda bulundu. Etkinliğimizi dışarıda tamamladık.” Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ