Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Öğrencilere “Akran Zorbalığı” bilinci

Öğrencilere “Akran Zorbalığı”  bilinci
  • 25.01.2019
  • 261 kez okundu

Sosyal Hizmetler, okullarda eğitimler gerçekleştirdi

Hatay Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokullarda “Davranış Problemleri ve Akran Zorbalığı” konusunda eğitimler gerçekleştirdi. Ocak ayı içerisinde, 15 ilçenin her birinde bir okul olmak üzere 15 ortaokulda düzenlenen eğitimlere toplam 1145 öğrenci katılım sağladı ve eğitimler soru-cevap bölümüyle son buldu.
Öğrencilerin akran zorbalığı konusunda bilinçlendirildiği eğitimlerde şu bilgiler aktarıldı:
“Akran zorbalığı çocuk ve ergenlerin benzer yaş grubu çocuk ve ergenlerden fiziksel, duygusal ve cinsel olarak maruz kaldıkları örseleyici kötü muamelelerin tümüne verilen ad.
Zorbalığa maruz kalan çocuklar yaşadıkları olayları anne baba veya öğretmenlerine rahatlıkla anlatamazlarsa uzun süre travmaya maruz kalabilirler.
Akran zorbalığının şekilleri: Alay etme, dalga geçme ve aşağılama. (Çocuğun akademik başarısı, bedensel yada zihinsel özrü, sosyal konumu, kılık kıyafeti, dili, dini ve ekonomik durumu gibi herhangi bir nedenle alay konusu olmasıdır.) İsim, lakap takma. (En sık karşılaşılan zorbalık çeşidi. Çocuk rahatsız oldukça daha fazla üzerine gidilir. Cinsiyeti konusunda dalga geçilmesi gibi.)
Kızdıracak eylemler yapma. (Çocuğun kızacağı her türlü eylem ve sözle sataşma da zorbalığa girer.) Korkutma, tehdit etme. (Sindirme amaçlı tehdit ve korkutmalar. Korkutulan çocuk farklı amaçlarla emir eri gibi kullanılır.) Fiziksel şiddet uygulama. (Çocuk korkar karşı tarafın isteklerini kolaylıkla yapar.) Cinsel söz ve eylemler. (Dokunarak, jest ve mimiklerle çocuk rahatsız edilir. Ailesi ve kendi ile ilgili cinsel içerikli söz ve küfürler kullanılır.)
Zorbalığı yapan çocuklar mutlaka tedavi edilmelidirler. Zorbalık uygulamak da çoğunlukla bir ruhsal sorun belirtisidir. Acil olarak yapılması gereken ilk şey zorba davranışların sonlandırılmasıdır. Zorbalığa maruz kalan çocuğa aile ve okul güven vermeli, süreçte onu arkasında olduklarını ve kendisine her türlü desteği vereceklerini açıkça ifade etmelidirler. Zorbalık uygulayan çocukların çoğunda empati sorunu vardır. Karşı tarafın duygularını anlayamadıkları için sorun yaşarlar. Terapilerde empati duygusu üzerine çalışmak gerekir. Akran zorbalığı birçok aile ve okulun gözünden çok kolay kaçabilecek bir durumdur. Anne babaların çocuğun şikayetlerini ciddiye almaları gerekir. İki tarafın da klinik değerlendirmeden geçmeleri ve psikiyatrik destek almaları şarttır.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ