Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Öğretmene mesai dışı eylemi dolayısıyla soruşturma

Öğretmene mesai dışı eylemi dolayısıyla soruşturma
  • 28.12.2019
  • 471 kez okundu

Eğitim Sen üyesi Mürsel Tonguç’a soruşturma… Müze’ye, “öğretmen kartı” olmadığı için i alınmamasına tepki olarak yapılan oturma eylemi, soruşturmaya gerekçe olarak gösterildi.

Hatay Eğitim Sen  Yürütme Kurulu üyesi Mürsel Tonguç Salmanoğlu’na, Hatay Valiliği tarafından soruşturma açıldı. Soruşturma nedeni olarak da, mesai saatleri dışında gittiği Arkeoloji Müzesi’ne, girişte Öğretmen Kartı’nı ibraz edemediği için içeriye alınmamasına tepki olarak oturma eylemi yapması gösterildi.
Hatay Eğitim Sen Yönetimi, olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“ Üyemize Soruşturma nedeni olarak; 22.11.2019 tarihinde, Öğretmen Kimlik Kartı olmamasından dolayı Hatay Mozaik Müzesi’ne giremeyince, turnike önünde oturma eylemi gerçekleştirmesi’ gerekçe gösterilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 18-22 Kasım 2019 ara tatilinde, sosyal etkinlik kapsamında; müze gezisi, doğa yürüyüşü, kahvaltı gibi etkinlikler yapılarak, öğretmenin eğlenmesini ve dinlenmesini sağlamayı amaçlayan yazısı okullara gönderilmiştir. Uyulması zorunlu olan bu yazı kapsamında, Süleyman Şah Çok Programlı Anadolu Lisesi Öğretmenler Kurulu olarak, müze gezisi yapılmasına karar verilmiştir. Müze gezisi için, Okul Müdürü tarafından, öğretmen kimlik kartı olmayan öğretmenlere görev yeri belgesi çıkarılmıştır. Müze turnike girişindeki görevliler, öğretmen kartı olmayan öğretmenleri içeri alamayacaklarını belirtmiştir. Birçok öğretmen gibi Yürütme Kurulu üyemiz Mürsel Tonguç Salmanoğlu da, ellerinde görev yeri belgelerinin olduğunu, bunun yanı sıra mebsis üzerinden kişisel modülü üzerinden öğretmen olduğunu göstermiştir. Buna rağmen görevliler tarafından içeri alınmamıştır. Yetkililerle görüşmek isteyen Mürsel Tonguç Salmanoğlu’na, yetkililerin emrinin bu şekilde olduğu, yetkilerin kendileri olduğu cevabı verilmiştir. Bunun üzerine üyemiz, kendisinin ve şuan burada bulunan yüzlerce öğretmenin Milli Eğitim Bakanlığı’nın yazısı üzerine geldiğini, keyfi bir şekilde burada olmadığını, bu etkinliğin öğretmenlere zorunlu tutulduğunu, öğretmenlere kolaylık sağlanması gerektiğini belirtmiştir. Buna rağmen turnike görevlileri, Müze Müdürlüğü’nün kesin emri olduğunu, Öğretmen Kimlik Kartı olmayanların içeri alınmayacağını, 24 TL ücret vererek, normal vatandaş gibi içeri girebileceğini belirtmişlerdir.
Bunun üzerine üyemiz Mürsel Tonguç Salmanoğlu, 8 yaşındaki çocuğuyla; bu haksız, anti demokratik ve aşağılayıcı tavrın, Öğretmen olarak, hem de çocuğunun önünde yapılmasını kabul etmediğini göstermek için turnikelerin yanında çocuğuyla oturmuştur. Turnikelerden geçen kişilere engel teşkil etmemiştir. Siyaset ve şiddet içermeyen bu oturma eylemi, kesinlikle suç değildir. Aksine, demokratik ülkelerde en doğal hak arama talebidir.
Orada bulunan onlarca öğretmen, bu haksız uygulamaya tepki vermiştir. Yaklaşık iki üç dakika süren bu oturma eylemi, görevlilerin, üyemiz Mürsel Tonguç Salmanoğlu’nun yanına gelip, çevredeki kişilerinden duyacağı şekilde, ‘mebbis üzerinden öğretmen olduğunu gösterenlerin müzeye girişinin kabul edileceğini, ayrıca kimlik kartı olmayan öğretmenlerden alınan 24 TL paranın iade edileceği’ belirtilmiştir. Bunun üzerine üyemiz, çocuğu ile yaptığı oturma eylemini bitirmiş ve müzeye giriş yapmıştır.
Ne yazık ki üyemiz ve mağdur olan diğer öğretmenler girdikten 15 dakika sonra, aynı haksız uygulama devam etmiş ve yeni gelen bir çok öğretmenin bu haksız uygulamaya karşı tepki gösterdiği bilgimiz dahilindedir. Birçok ilde müze girişinde, öğretmenler, görev yeri belgesi ya da mebsis üzerinden kişisel bilgilerini göstererek müzeye giriş yapmaktadır. Bunun yanı sıra, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yazısı doğrultusunda, öğretmenlerin müze ziyaretine çıkacağı kurumlara bildirilmişken, onlara kolaylıklar sağlanması gerekirken, eğitim emekçilerine müze yetkilileri tarafından çıkarılan bu zorluk kabul edilemez. Bu da yetmezmiş gibi üyemize soruşturma açılması, kesinlikle kabul edilemez. Bir soruşturma açılması gerekiyorsa, bu soruşturmanın üyemize değil, müze yönetimine açılması gerekmektedir.
Üyemize açılan bu soruşturmanın derhal kapatılması ve bu haksız uygulamaya son verilmesini talep ediyoruz. Bu haksız uygulamanın takipçisi olacağımızı, her türlü desteğimizi ve hukuksal mücadelemizi üyemize sunacağımızı basına ve kamuoyuna duyururuz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ