Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Öğretmeni Kutlamayın İtibarını Geri Verin

Mehmet Özgün
Mehmet Özgün
  • 25.11.2020
  • 1.099 kez okundu

Dün “Öğretmenler Günü” idi. Etkili ve yetkililer, her zamanki gibi, geleneksel hamasi nutuklarını arka arkaya sıraladı, yığınla sorunu olan öğretmenlerin gününü kutladı.

Atanamayan öğretmenlerin bir bir intihar ettiği, mevcut öğretmenlerin itibarının yerle bir edildiği süreçte rutin gün kutlaması yapmak meslek mensuplarıyla alay etmektir.

Uzun yıllardır öğretmenler, az çalışan, hatta hiç çalışmayan, yatarak para kazanan, çok tatil yapan, tatil yaparken maaş alan, hem de çok maaş alan, maaşı devlete yük olan, bakıcılık benzeri aslında önemsiz bir iş yapan, sıradan, önemsiz insanlarmış gibi algı yaratıldı ve öğretmenlerin toplum gözündeki itibarı giderek aşındırıldı. Bu nedenle öğretmenler öncelikle, ‘Öğretmenlik Mesleğinin‘ hak ettiği itibarına tekrar kavuşturulmalı.

Ülkemizde atama bekleyen 400 binden fazla öğretmen var, halen 100 bin öğretmen açığı bulunuyor. MEB kısa süre içinde kadrolu atamalar yapmalı.

Öğretmenlerin pek çoğu yabancı oldukları uzaktan eğitim sürecine adapte olmaya ve yaşadıkları zorluklarla baş etmeye çalışırken, ayrıca okul yönetimi ve öğrenci velilerinin beklentilerini de karşılamaya çalışıyor. Üstelik hazır olmadan kendilerini içinde buldukları ve çoğunlukla yalnız yürütmeye çalıştıkları bu süreçte yaşadıkları zorluklarla ilgili haksız eleştirilere de maruz kalıyor. Bir yandan devam eden sınav baskısı, bir yandan velilerin bu süreçte sürekli destek beklemesi, bir yandan tüm öğrencilere erişme ve yetişme kaygısı, bir yandan uzaktan öğretim planlamanın zorlukları öğretmenler üzerinde çok ciddi bir baskı ve stres oluşturuyor. MEB, bu konudaki sıkıntıları sıfırlamalı.

Öğretmenler arasında kadrolu, sözleşmeli, vekil, ücretli gibi ayırımları yapılıyor, aynı işi yaptıkları halde kadrolu olmayanların mağduriyetine neden olunuyor. Bu konuda mutlaka bir düzenleme yapılıp, öğretmen görevi yapan kadrosuz öğretmenler kadroya alınmalı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından öğretmenlere ek 3600 gösterge verileceğinin açıklanmasının üzerinden yıllar geçti, ancak bu söz halen yerine getirilmedi. Öğretmenlerin bu konudaki beklentilerini daha fazla zamana yaymadan bir an önce ek 3600 göstergeleri verilmeli.

2020 yılı Eylül ayı itibariyle Türkiye’deki açlık sınırı 2.447,72 TL. Yoksulluk sınırı 7.973,02 TL olarak açıklandı. Aynı yıl aynı dönemde 25 yıllık 1/4 kademedeki kıdemli bir öğretmen ise vergi dilimi kesintisi düşülmeksizin 4.958 TL maaş almakta. Mesleğe yeni başlamış 9/1 kademedeki öğretmenin maaşı ise yine vergi dilimi kesintisi düşülmeksizin 4.300 TL’dir. Aynı dönemde sözleşmeli öğretmen 4.495 TL. Ücretli Öğretmenler ise 1500-2.000 TL civarında maaş almakta. Görüldüğü gibi öğretmenlerin tamamı yoksulluk sınırının altında, ücretli öğretmenler ise açlık sınırının altında maaş almakta. Bu anlamda da öğretmenlere, asgari yaşam koşullarını karşılayabilecekleri, işini yaparken kişisel dertlerini değil hayata hazırladıkları öğrencilerine odaklanabilecekleri, İnsanca yaşayabilecekleri düzeyde ücret verilmeli.

Salgın günlerinde kaotik uygulamalara, her türlü olumsuzluğa rağmen fedakarca görevlerini yapan öğretmenler 24 Kasım’da hatırlanıp, 25 Kasım’da unutuluyor.

Öncelikle bu samimiyetsiz uygulama sona erdirilmeli ve öğretmenlerin tüm sorunları çözülmeli.

Günümüzde içler acısı durumdaki öğretmenler için Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği önemli sözlerini şöyle sıralıyorum:

“Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.”

“Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.”

“Vekil maaşları öğretmen maaşını geçmesin.”

Evet, Ata’mızın bu sözleri öğretmene ve eğitime bakışın çok iyi bir ifadesidir.

Günümüzdeki beklentide aynı bakış açısının yerleşmesidir.

Başta İtibarlarının iadesi olmak üzere öğretmenlerin tüm sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması dileklerimle.

Sağlıcakla Kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ