Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Öğretmenlere “disleksi” eğitimi

Öğretmenlere “disleksi” eğitimi
  • 13.02.2019
  • 566 kez okundu

İlimiz Altınözü ilçesinde, Öğretmenlere “Disleksi” eğitimi verildi.

Altınözü Kaymakamlığı tarafından, Altınözü Zeytin Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisi etkinlikleri kapsamında, ilçe öğretmenlerine yönelik “DİSLEKSİ” Bilgilendirme Konferansı düzenlendi. Altınözü Belediyesi konferans salonunda düzenlenen etkinliğe; Kaymakam Bülent Uygur, Belediye Başkanı Rıfat Sarı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Güner, şube müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı. Büyük bir katılımla gerçekleşen konferansta; Kütahya Rehabilitasyon ve Araştırma Merkezi Müdürü Uğur Alıç, Özel Eğitim Öğretmeni A. İhsan Yıldırım ve Uzman Sosyolog İsmail Başbunur tarafından “Özgül Öğrenme Sorunsalı Özelinde Disleksi, Dezavantajlı Öğrencilerin Hakları ve Özel Eğitimde Kullanılan Materyaller” başlıklarında katılımcılar bilgilendirildi.
Konferansta açılış konuşmasını yapan Kaymakam Bülent Uygur, şu bilgiyi verdi:
“İlçemizde, öğretmenlerimize yönelik düzenlenen Disleksi eğitimini, öğretmenlerimizin bilinçlenmesi amacıyla düzenledik. Veli ve öğretmenlerimiz ile iletişim halinde olarak, Disleksi teşhisi konulan çocuklarımıza yardımcı olma adına çalışmalarımız devam ediyor. Zeka sorunu olmayan, hatta üstün zekaya sahip olan çocuklarımızda öğrenme, okuma, yazma ve anlama gibi dikkat eksikliğinden kaynaklanan sorunlar veya sıkıntılar yaşanmakta. Toplum ve aileler bu konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığından, tabi ki teşhisi konusunda ciddi sorunlar yaşanmakta, durum böyle olunca da, genelde ‘hiperaktif çocuk büyüyünce düzelir’ diyerek yaşananları geçiştiriyoruz. İnşallah bu konferans sonrası, çocuklarımızın baskı altında kalmamaları ve psikolojik olarak yıpranmamaları konusunda, toplum ve aile olarak neler yapmamız gerektiğini öğrenecek, daha bilinçli hareket edeceğiz. Çocuklarımıza anlayışlı olmalı ve onların kendilerini ifade etmelerine fırsat vermeliyiz. Çocuklarımızı, kendi içlerinde değerlendirmeliyiz.”
Konferans sonrası; Kaymakam Bülent Uygur, Belediye Başkanı Rıfat Sarı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Güner; Kütahya Rehabilitasyon ve Araştırma Merkezi Müdürü Uğur Alıç, Özel Eğitim Öğretmeni A. İhsan Yıldırım ve Uzman Sosyolog İsmail Başbunur’a plaket takdim ederek, verdiği bilgiler için teşekkür ettiler. -Cemil Yıldız-

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ