Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Oku Demek’le Olmaz!

Türkan Barutçu Wisho
Türkan Barutçu Wisho
  • 24.07.2017
  • 2.129 kez okundu

Eğitimin insan ruhuna kattığı değeri kimse yadsıyamaz! Klişe oldu belki, ‘’eğitim şart‘’ demek, ama ne yazık ki acı gerçek bu! Gittikçe gerileyen bir toplum olmama adına yapılan çalışmalar, bizzat örnek olamadığımız için sonuçsuz kalmaktadır. Kitap fuarlarından tutun da, açık kütüphanelere kadar ve hatta, halkımızın tabiriyle ‘’ sudan ucuz’’ kampanyalar bile KİTAP okuma alışkanlığını geliştirememektedir.

Yapılan istatistikler, Türkiye’de eğitim seviyesinin istenen düzeyde olmamasının en büyük nedeni olarak ‘’anne babaların’’ çocuklarına örnek olamamasını göstermektedir.

İşten eve dönen bir baba kalan zamanını TV karşısında geçirirken, annelerin ise ev işlerinin keşmekeşi arasında bocaladığını, kitap okumaya pek vakit kalmamasından dolayı ‘’Okumayan toplum olarak’’ cehalete çanak tuttuğumuz gerçeği ile yüz yüze kalmaktayız.

Çocuğu okula ya da dershaneye göndermekle de iyi bir ebeveyn olduğumuz kanısına varmamalıyız.

Yılda kaç kitap, dergi veya gazete okumaktayız?

Bir mi ? Beş mi ? HİÇ Mİ ?

Evlatlarımız bizim kopyamızdır. Kötü örnek olmama adına nasıl ki sigarayı içmemeye özen gösteriyorsak, küçük yaşta ‘’Seçilmiş, iyi eserleri’’ sık sık ‘’önlerinde‘’ görmeleri gerekmektedir.

Öncelik çocuk eğitimi değil, ‘’ YETİŞKİN ‘’ eğitimidir.

Yetişkinleri eğitilmemiş bir toplumda çocuklarını eğitilmesi düşünülemez…

Türkan Barutçu Tümer

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ