Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,26 / Satış: 5,28
€ EURO → Alış: 5,93 / Satış: 5,95

Oku, yine yine yeniden oku.

İsmail Karaoğlan
İsmail Karaoğlan
  • 12.11.2018
  • 292 kez okundu

Yaşamın temelinde yatan yalınlığın keşif ruhunu dünyanın değişik coğrafyalarında yazılan kitaplar sayesinde okuyarak yakalarız. Her keşif bizlere, mührü sökülmemiş bir hazine sunar. Mührü, okuyarak, okuduğumuzu belleğimizde oluşan bilgilerle sökeriz.

Kütüphaneler, bütün çağların, bütün ülkelerin üstün yazarlarının ölümsüz yazılarıyla dolu. Bizler uçsuz bucaksız yaşanmışlıkların anlatımlarını, anlamlarını ve deneyimlerini kitaplar sayesinde öğreniyoruz.

Okumak, olgunlaşmak kalbin daha hassas, kanın daha sıcak, zekânın daha işlek, ruhun daha huzurlu olması demektir. Zekâyı kibarlaştırır, davranışına ve tavırlarına zarafet katar.

Hassasiyetimizle düşüncemizi ancak kendi içimizde, zihnî hayatımızın derinliklerinde geliştirebiliriz. Zekânın tavırlarını ebedîleştirmek için okumak zorundayız.

Kitap bir yönüyle arkadaşımız, sırdaşımız, diğer yönüyle öğretmenimiz, yol göstericimiz.

Severek okuduğunuz roman kahramanıyla bütünleşir, arkadaş olursunuz. Sizin fikirlerinizle örtüşen sohbetleriyle sırdaşlık çemberinde kendinizi bulursunuz. Birkaç sayfaya sığdırılmaya çalışılan bir hayat. Ebediyete yollanan mesajlar. Kimsenin söylemediği ve söyleyemeyeceği gerçekleri kitapla bulursunuz.

Hayalimizin rengine bürünür sayfalar. Görsel olarak önümüzde olmasalar da, kelime kelime, satır satır kalbimize inerler. Bizlere her betimlemeyi gerçekmiş gibi sezdirirler.

Bilge insanlar tarih boyunca her fikirlerini kitaplara yazdılar. Sayfa sayfa kaleme aldılar gördüklerini, bildiklerini. Bu yönüyle bizlere yol gösterici, öğretmenlerimiz oldular.

Zekâ geliştikçe artar bu sevgi, tehlikeleri de azalır. Sıhhatli bir zekâ çevresini de mutlu kılar. Onun için eğlencelerin en asilidir okuma, daha doğrusu en asilleştiricisidir.

Okuma alışkanlığı ile ilgili tartışmalar ülkemizde maalesef fazla ilgi uyandırmıyor. Oysa kitap okumak, hayatı boyunca farklı pek çok eğitim sürecinden geçen insanoğlu için en etkili ve en önemli öğrenme yolları arasında ilk sırada gelir.

Kitap okumayı alışkanlık haline getiren toplumlar, sahip oldukları bilgilerin yarısından çok daha fazlasını okuma yolu ile elde etmekte ve kitap okumanın faydalarını da her alanda görmeye devam ediyorlar.

Kitap okuma alışkanlığı edinmemiş olan toplumlar daha yakından incelendiğinde ise, kitap okuyan toplumlara nispeten hem bilim hem de kültür alanında fazlasıyla geri kaldıkları görülmektedir.

Lütfen biraz dikkat ediniz. Okuyan insanla yapılan muhabbetin yarattığı olumlu etki kolayca unutulmayacağını anlayacaksınız. Tadına doyulmaz. Bir tarihten bir tarihe, bir yaşanmışlıktan öbür yaşanmışlığa sürükler. Anılar ambarında askıda duran olayların elli farklı tonu süzgeçten geçerek öğretici kıvamına dönüşür. Dostluğun asaletini, düşmanın hinliğini okuyan insandan öğrenirsiniz. Sizlere bir çırpıda etraflıca anlatıverir. Hangi kitaptan nelerin öğrenilebileceğini de sizlere söyler.

Kitap bir bakıma insan zihnine ekilen bilgi tohumu gibidir. O tohum çoğalır, yaşam alanımızın her tarafına ulaşır.

Yep yeni fikirler doğmasına, o fikirlerin kıvılcımlarından alev haline dönüşerek dünyamızı aydınlatan meşaleler halinde kullanmamıza vesile olur.

Herhangi bir mecliste kendi ışığımız sayesinde aydınlatıcı bilgiler aktarma imkânını doğururuz. Bilgi sahibi olunca da doğal olarak fikir sahibi oluruz.

Eldeki, akıldaki kaynaklar ile düşünmek, kendi düşüncelerimizi oluşturmak, kurulacak söylemleri ve paylaşmayı sadece okuyarak kazanırız.

Kazanımlarla akli yorum, fikri yorum yapacak kıvama erişiriz.

Okumayanların elinde kıt kaynak olanlar, başkalarının düşüncelerinin etrafında dolanarak sadece nakli yorum yaparlar. Kendilerine özgü makul bilgi ve fikir üretmede çok zorlanırlar.

Zorlama bilgi ve yorumların diri renkleri ve derinlikleri yoktur. Ufukları pek göremezler.

i.karaoglan@superonline.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ