Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Okul 12 derslikli

Okul 12 derslikli
  • 20.12.2017
  • 1.645 kez okundu

Samandağ Belediyesi, sadece “İngilizce ve Arapça” eğitim verecek bir okul yapıyor.

Samandağ’daki kutlamada Arapça hikaye, şiir, şarkı, tekerleme; atasözleri ve bilmeceler okundu.

18 Aralık Dünya Arapça Günü etkinliği, Ozan Nihat Çay’ın sunumuyla Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonu’nda gerçekleşti. Etkinlikte, Samandağ Belediyesi’nin ilçede 1+2 derslikli Arapça ve İngilizce eğitimi verilecek bir okulu inşa etme çabası içinde olduğu dile getirildi.
17 Aralık Pazar günü saat 19:30’da başlayan etkinliğe Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir, Samandağ Belediye Başkan Yardımcıları: Mehmet Ali Kamacı ile Mehmet Yıldız, Samandağ Övder Başkanı Arkadaş Karataş ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Samandağ’ın çeşitli mahallelerinden gelen Meliha Aslan, Muhittin Küçük, Fakdet Berrak, Muti Aslan, Gülbahar Özdemir, Mehmet Daud, Edip Bozkurt, Cuma Sağlamtaş, Atiye Hacıoğulları, Gazi Güzey ve Yasin Tuncel’in sahne aldığı gecede Arapça hikaye, şarkı, tekerleme, atasözleri ve bilmeceler sahnelendi.
Samandağlı vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleşen gecede açılış konuşmasını yapan Samandağ Övder Başkanı Arkadaş Karataş, anadilin önemine vurgu yaparak, anadili Arapça olan Samandağlı vatandaşlarımıza çocuklarına Arapça öğretmesi gerektiği dile getirildi.
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir de, ana dilimiz olan Arapçanın yavaş yavaş unutulduğuna dikkat çekip, çocuklara Arapça dilinin öğretilmesi konusuna değindi. Nehir, “Bu işin temelinde okuma yazma var. Okumayı ve yazmayı öğrenemediğimiz sürece, istediğimiz kadar tiyatrosunu yapalım ya da etkinliğini düzenleyelim, yetmez. Bu bakımdan, daha köklü bir şey düşündük ve daha köklü bir şey yapalım istedik. Dil okulunun inşaatına başladığımızda birçok yerden tepki aldık, sorunlar yaşadık ama sağ olsun çevremizdeki insanlar, işadamlarımız herkes bir ucundan tuttu ve burada bir okul inşa ediyoruz.
Yaklaşık 12 dersliği olacak. Arapça ve İngilizce eğitim verilecek. TÖMER’in başındaki profesörü davet ettik, onlarla bir protokol imzalayacağız. Öğretmenleri oradan gönderecekler ve bu eğitimi burada biz vermeye başlayacağız” dedi. -Gökay Gökdemir-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ