Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Okul Bahçesine İnşaat!

Okul Bahçesine İnşaat!
  • 28.03.2018
  • 1.468 kez okundu

Kaç Ağaç Kestik?

Türkiye’nin birçok şehrinde ve birçok okulunda benzer olaylar yaşandı…Zaten daracık olan okul bahçeleri içine ‘daha çok sınıf’ adına inşaatlar yapıldı ve o inşaatlar yapılırken de, mevcut ağaçlar o inşaata yer açmak için kesildi! Peki, Aşağıokçular İlkokulu bahçesinde yaşanan ağaç kıyımına ekli nedeni İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne soralım mı?

Okul bahçelerinin yeşilden ve çiçekten uzak görüntülerine alışığız! Eğitim gören çocuklara ‘toprakla etkileşimi’ unutturacak kadar betonla doldurduğumuz ya da üzerine taş döşediğimiz okul bahçeleri bunun en net örnekleri… Peki, son örneğimiz mi?
Bu konuda, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ya da Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü nasıl bir açıklama yapar ya da nasıl bir ‘neden’ sunar bilinmez ama, vatandaşların şikayeti ile gündeme gelen son ağaç kesimleri Defne ilçesinde bir ilkokul!
Habere konu olan ağaçların, Aşağıokçular İlkokulu bahçesinde başlatılan inşaat çalışmaları sırasında mı yoksa öncesinde mi kesildiği çok net değil. Ancak okul bahçesinde yer alan (okaliptüs) ağaçlara dair kesimlerin yeni olduğu biliniyor! Bu konuda beklenen şey ise kurumsal bir açıklama! Zira bu konuda kamuoyu ile paylaşılması istenen resmi açıklamanın yaşanan ‘ağaç kesimlerine’ nasıl bir ‘neden’ ekleyeceği, şu ana kadar yaşananların asıl sorgulanan kısmı!
OYUN BAHÇESİ!-
Okulun bahçesi içinde devam eden inşaat çalışmasını işaret eden ve isminin açıklanmasını istemeyen bir vatandaşın şikayeti ise, betonlaşan okul bahçelerine dair…
“Burada yapılmak istenen şey ne bilmiyoruz ama… Sanırım ek sınıf yapılıyor! Tamam yapılsın, ama bu ağaçlar niye kesilsin ki? Çocuklar zaten toprak yüzü görmüyor. Şu hale bakın, her yer beton… Bir de inşaat ekledik bu hale ve ardından da yetmedi, ağaçları kestik. Eskiden daha zordu bu işler… İnsanlar çekinirdi ağaç kesmekten. Şimdi öyle mi? Herkesin gözü önünde yapılır hale geldi. Baksanıza, çocukların okulları da bu tabloya ekleniverdi. Düşünün ki, en çok onların ihtiyacı var bu ağaçlara, bu ağaçların dallarındaki kuşlara, doğaya, yeşile… Peki, bunu yapanlar şimdi kalkıp ne der? ‘Kestik, ama yenilerini dikeceğiz’! Duyan da, diker dikmez boy verecek sanır o fidanlar! Kaç on senede o fidanlar bir ağaç oluyor, biliyorlar mı? Peki, o zamana kadar ne olacak? Ne diyelim, üzücü… Yaşananlar üzücü… Çocuklarımız için üçüzü… Geleceğimiz için üzücü… Bu kenti idare edenlerin kötüleşen karnesi için üzücü… Betonlaşan bir kente okullarımızı dahil etmeleri adına üzücü… Ama en çok da, tüm bu olan biteni ‘televizyon izler’ gibi izleyen bizler adına üzücü.”
-KAÇ AĞAÇ?-
Kesilen ağaçların görüntülerini işaret edenler durumun ‘düşündürücü’ olduğunu ifade ederken, yeşili ve ağacı giderek azalan bir kentte okul bahçelerinin bu anlamda kıyıma uğratılmasının kabul edilebilir bir tarafı olmadığını dile getiriyor. Okul bahçesinde kesilen ağaçlara daha ne kadar ağaç ekleneceği ise sorulan soruların başında geliyor. Bu soruya Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ya da Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü cevap vermek ister mi? Yoksa şu ana kadar kesilenler yeterli mi?   Tamer Yazar-Süleyman Eken

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ