Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,51 / Satış: 6,54
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,24

Ölen 10 Kuşun 9’unun Midesinde Plastik Var!

Ölen 10 Kuşun 9’unun  Midesinde Plastik Var!
  • 02.10.2019
  • 236 kez okundu

Greenpeace, Asi Nehri’nin denize döküldüğü alanda temizlik çalışması yaparken, insan eliyle canlı ölümlerine vurgu yaptı.

Doğa ve çevreyi koruma amacıyla yola çıkan uluslararası Greenpeace kuruluşu, geçtiğimiz hafta sonunda ilimiz Samandağ’da, Asi Nehri’nin denize döküldüğü alanda temizlik çalışması gerçekleştirdi. Kampanyada, 20 çuval dolusu çöp toplayan Greenpeace adına yapılan açıklamada, deniz kuşları ölümlerinde temel nedenin insanların ihmali olduğuna vurgu yapıldı.
Greenpeace heyeti üyelerinin geçtiğimiz haftaki Hatay temizlik ve marka denetimine çok sayıda gönüllü katıldı.
Greenpeace Hatay Gönüllüleri tarafından, geçtiğimiz Pazar günü, Asi Nehri’nin denize döküldüğü yerde toplu temizlik ve marka denetimi yapıldı. Etkinliğe, Greenpeace Hatay Yerel Grup Sorumlusu Erhan Arpacı yanı sıra Hatay, İstanbul ve Ankara Gönüllüleri Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Demir, Hatay BŞB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, Hatay Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı Mişel Atik ile çevreye duyarlı birçok vatandaş katıldı.
Greenpeace Plastik Kampanyası Saha Operasyon Sorumlusu Büşra Karcı, yaptığı açıklamada şunları kaydetti.
“Greenpeace, uzun yıllardır toplu temizlik ve marka denetimi yapıyor. Çünkü her dakika, denizlere bir kamyon dolusu plastik boşaltılıyor. Bu sayının 2050 yılında iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. Bugüne kadar üretilen plastiklerin yalnızca %9’u geri dönüştürüldü. Ayrıca her 10 deniz kuşundan 9’unun midesinde plastik bulunuyor. Deniz canlıları, plastikleri yiyecek sanıp yiyebiliyor. Plastik atıklar, bazı deniz canlılarının ölümüne yol açabiliyor. Soframıza gelen bazı gıdalarda da mikroplastik bulunuyor. Dolaylı olarak insan vücudunda da plastik birikiyor.”
Greenpeace Hatay Yerel Grup Sorumlusu Erhan Arpacı, Hatay BŞB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekiplerinin haftada üç tona varan atığı oradan toplamalarına rağmen, atıkların, denizden ve Asi Nehri’nden gelmeye devam ettiğini, kendilerinin de gönüllülerle birlikte, etkinlik çerçevesinde 20 çuval atık toplayıp bunların marka denetimini yaptıklarını ifade etti.
Arpacı, etkinliğe verdikleri araç ve ekip desteği için Hatay BŞB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile Samandağ Belediyesi Başkanlığı’na teşekkür ederek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Greenpeace, tüm dünyada yapılmakta olan marka denetiminde, toplanan plastik atıkların markalarını ve türlerini formlara kayıt ederek, bir veri havuzu oluşturuyor. Böylece plastik atıklara en çok sebep olan markaları tespit ediyor. Bu sayede, Greenpeace, plastik kirliliği ile mücadeledeki hedeflerini belirliyor ve çözüm odaklı kampanyalar yürütüyor. Plastik atığa en çok sebep olan markaları tespit edip, bu markalardan daha sürdürülebilir alternatiflere yönelmesini talep ediyor.”
-GREENPEACE NEDİR-
Greenpeace, çevreyi korumak ve barışı desteklemek için faaliyet gösteren, bağımsız küresel bir örgüt olarak:
Gezegenimizin en büyük tehdidi iklim değişikliğine karşı Enerji [D]evrimini başlatmak
Tahripkar ve sorumsuz balıkçılık politikalarına meydan okuyarak ve deniz rezervleri ağı yaratarak denizlerimizi korumak
Dünyanın en eski ormanlarını ve bu ekosisteme bağlı yaşayan bitki, hayvan ve insanları korumak
Çatışmaların nedenlerini ele alarak, bütün nükleer silahlardan arınmak yoluyla silahsızlanma ve barış için çalışmak
Bugünün ürünlerinde zararlı kimyasalların kullanılmadığı zehirli maddelerden arınmış (toksiksiz) bir gelecek yaratmak
Genetiğiyle oynanmış organizmaları reddederek, biyolojik çeşitliliği korumak, sürdürülebilir tarımı desteklemek için çalışır. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ