Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

“Olmadı Sayın Savaş; bu hiç olmadı…!”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 17.01.2020
  • 922 kez okundu

Hatay’ın CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın Mercek Gazetesi’ne verdiği bir demeçte, “Ben, bilim adamıyım. Kanal İstanbul’un yapılmasına taraftarım” sözleri yer aldı.

Aslında ben, bu sözlerin neyi amaçladığını tam olarak anlayamadım. Birincisi; Kanal İstanbul, adı üzerinde olduğu gibi, İstanbul’a yapılan bir kanal. Tabi ki Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, sizin bazı görüşleriniz olabilir, ama önüne “Ben Bilim Adamıyım” diye bir ek getirip, iktidarın; Türkiye’nin coğrafyasını, jeopolitik konumunu ve ekolojik verimliliğini sonsuza kadar değiştirecek böyle bir projeye gereksiz destek atmanın çok fazla bir anlamı yok.

Hele hele mensubu olduğunuz siyasi partinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun; “Kanal İstanbul, İstanbul için felaket olur” sözlerini dikkate almayarak, Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konuda verdiği haklı ve büyük mücadeleyi yok sayarak, bilim adamı titriyle böyle bir açıklama herkese zarar verir.

Bakın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İstanbul’da “Kanal İstanbul Çalıştayı” başlığı altında hazırlayıp sunduğu, çok değerli bilim insanları ve ekonomistlerin de katıldığı bir çalıştay düzenledi. Buradan çıkan sonuç bildirisini, Sayın Savaş’ın bir bilim insanı olarak önce okuması lazımdı.

Bakın, ülkede 16 milyon aç, 46 milyon yoksul insan var. Devletin, sigorta primini ödemek zorunda kaldığı 21 milyona yakın insan bulunuyor. 3 milyon 200 bin kişinin, kredi kartı ve tüketici kredisini ödeyememekten dolayı sıkıntıları var. Türkiye, eşi ve benzeri görülmemiş bir “sürekli kriz” içindeyken, nereden geleceği ve nasıl temin edileceği hala belli olamayan 40 milyar doları bu projeye, kim ya da kimler yatıracak?

Bu projenin tüm maliyetlerinin “Kamu Özel İşbirliği” adı altında, yine hazineye, dolayısıyla vatandaşa mal edileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Peki, vatandaş bu yükü kaldıracak durumda mı? Peki, ekolojik anlamda bu projenin çevreye vereceği büyük tahribatla ilgili Sayın Savaş’ın bir tespiti var mı?

Lütfü Savaş’ın, Suriyeli sığınmacılar konusunda yerinde ve cesur çıkışları oldu. Ve hepimiz, kendisini bu konuda destekledik. Ancak bu “Kanal İstanbul” çıkışı, anlamsız ve yersiz. Hatay halkının görüşlerine ve değerlendirmelerine aykırı bir tutum.

Bir şey daha var…

Sayın Lütfü Savaş, yine aynı gazeteye, son yerel seçimlerde diğer parti adayları ile kendisinin arasında 490 bin oy farkı bulunduğunu belirterek, bunu, parti içi yarışın sürdüğü Hatay CHP il ve ilçe kongreleri ile ilgili belirtme gereğini duymuş.

Doğrudur, bu kadar oy farkı vardır…

Ancak Sayın Savaş, gerçekten bu oy farkını sadece kendisinin sağladığını düşünüyorsa, ona tavsiyem, bir dahaki seçimlerde bağımsız aday olmasıdır… Eğer aynı sonucu bekliyorsa, bu onun hakkıdır da…

Ancak o zaman, partisinin temel ilke ve kriterlerinden farklı tutum almaya ya da farklı davranmaya hakkı vardır, kimsenin de söyleyecek bir sözü olmaz…

Son söz;

Cumhuriyet Halk Partisi, cumhuriyetle yaşıt bir partidir. Bu partide her zaman son sözü, partinin asıl sahipleri, yani üyeleri söyler. Örgüt ağırlıklı, liyakata dayalı, biat-itaat değil eleştiri-özeleştiri kültürüne sonuna kadar sahip çıkan bir kurumdur.

Doğrusu; son sözü, partinin asıl sahiplerine bırakmaktır…

Cumhuriyet Halk Partisi; Cumhuriyet Halk Partililerindir…

Nokta…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ