Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Olmazsa, Hukuk Yoluyla…

Olmazsa, Hukuk Yoluyla…
  • 05.02.2020
  • 445 kez okundu

Samandağ’da işten çıkartılan Sözleşmeli 10 Belediye İşçisi, yeniden işe alınmalarını istiyor.

Samandağ Belediyesi’nde işten çıkartılan sözleşmeli 10 belediye personel, ortak açıklama ile yeniden işe alınma çağrısı yaptı. İşten çıkartılanlar adına Mimar Enver Paşa’nın okuduğu basın açıklamasında, hiç düşünmeden, emeğiyle çalışan insanları işsiz bırakmanın, aileleri ile hayat düzenlerini altüst etmenin vicdansızlık olduğuna vurgu yapıldı ve şöyle denildi:
“Bizler, belediyede çalıştığımız süre içerisinde, ilçemiz ve halkımıza en iyi hizmeti vermek için, yöneticilerimiz ve personel arkadaşlarımız ile uyum içinde çalışarak elimizden gelenin en iyisini yaptık. Kaç seneden beri ihtiyaç vardı da, nedense yönetim değişince ihtiyaç kalmıyor! İhtiyaç kalmadığı doğru olsaydı, Ocak ayında 8 kişinin sözleşmesi yenilenmez, 3 kişi ise, taşeron istihdamın devamı olan Belediye A.Ş.’de işçi olarak çalıştırılmaz ve diğer arkadaşlardan bazılarına da taşeronluk teklifi edilmezdi.
Bu süreçte, yıllardır sözleşmeli olarak istihdam edilen 10 kişi ile sözleşme yenilenmemiştir. Hiç düşünmeden, emekçi, çalışan insanları işsiz bırakmak, ailelerini ve hayat düzenini alt üst etmek büyük bir vicdansızlıktır. Ayrıca bahse konu tasarruf tedbiri neden tüm belediye çalışanlarını değil, sadece biz sözleşmeli bir avuç personel üzerine yapılmaktadır? Neden işimizden ediliyoruz? Bu, keyfi bir uygulamadır.
Bizler; Mimar, Makine Mühendisi, Eğitmen, Sosyolog, Biyolog, İnşaat Teknikeri (3 kişi), Veteriner Hekim, Gıda Mühendisi olmak üzere, yüksek eğitim görmüş, hem şehirliniz, kardeşiniz, dostunuz, arkadaşınız olan 10 kişiyiz. Bizler; evi, barkı, çoluğu, çocuğu olan 10 yurttaşız. Belediyede asalak olarak bulunmuyorduk. Tesadüfen de seçilmedik. Özel sektörde ekmeğimizi kazanabilecek kapasitedeyiz, çok şükür. Lakin bize karşı yapılanları sineye çekmek, susup kenara çekilmeyi de acizlik olarak düşünmekteyiz. Bu şekilde davranacak olsaydık, bize yapılanlar sıradanlaşacak ve başkana verilmiş bir hak olarak algılanacaktı.
Lütfen her yapılanı kader olarak algılamayın. Her şeyi sıradanlaştırmayın. Bugün bize olanlar, bir gün sizin de başınıza gelir.”
Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz tarafından işten atılan sözleşmeli personeller şunlar:
Mimar Enver Paşa, Gıda Mühendisi Ufuk Sağlam, Veteriner Hekim Hakan Altın, Sosyolog Kenan Kahlioğulları,
Eğitmen Derviş İlkan Doğru, Biyolog Yücel Aslan, Makine Mühendisi Erol Bolat, İnşaat Teknikerleri Emrullah Kanal, Süleyman Balıkçı ve Gülşah Miççoğulları Değiştirici.
Bu arada, işlerinden atılan 10 sözleşmeli personel dün Ankara’ya gitti, CHP Genel Merkezi ve TBMM’de, partili-partisiz çok sayıda kişi ile görüşerek sorunlarına çözüm bulunmasını istedi.  -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ