Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Ölümlerden sorumlusunuz, Suçlusunuz!

Ölümlerden sorumlusunuz,  Suçlusunuz!
  • 26.08.2019
  • 1.837 kez okundu

Hataylı Hukukçu ve Akademisyen Neval Oğan Balkız: “Katil (Siz) siniz! Münevver Karabulut’tan Emine Bulut’a…  Bulut bulut geçiyor üstünüzden, kadın kırımında öldürülenlerin haykırışı…”

Eski eşi tarafından, kızının gözleri önünde bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut ile beraber bir kez daha ülke gündemine gelen ‘kadına yönelik’ şiddet olgusu, bu konuda siyaseten atılması gereken adımların gecikmesi noktasında, tepkileri ve eleştirileri de beraberinde getirdi. Yaşananlara tepki ekleyen isimlerden biri, Hataylı Akademisyen ve Hukukçu Neval Oğan Balkız oldu.
“Eril bir şiddet dilini tüm topluma yaydınız!” diyen Balkız, mevcut tabloyu şu sözlerle resimledi:
“Fiziksel ve psikolojik şiddeti, varoluş biçimi olarak benimsettiniz! Eşitlikçi toplumsal cinsiyet kurgusunu, kadın-erkek eşitliğini, düşünce ve pratik olarak reddettiniz! Kadını; dinsel bir anlayışın belirlediği, günah kavramını içeren bedensel bir imgeye indirgediniz! ‘6 yaşında evlenebilir’, ‘bezinden, dizinden tahrik olunabilir’ dediniz! İçkisini, eteğini, şortunu, gülüşünü yürüyüşünü katli için neden saydınız! Bu anlayışınızı; eğitime, sanata, hukuka toplumsal tüm yaşama dayattınız! Cinsel bir obje ya da kutsallaştırılmış annelik vasfı içine hapsettiniz! Kamusal her alandan, iş yaşamından, sokaktan, üniversiteden, hayatın akışını belirleyen mekanlardan alıp eve kapattınız! Özel hayatında da; biyolojik, fizyolojik, moral yönleriyle insansal varlığını, kişi olma hakkını yok saydınız! Ailenin parçası, kocasının malı, baba, kardeş, oğul, amca, dayı ‘namusu’ saydınız! Onlar öldürdükçe, siz affettiniz! Hukuku, anlayışınızın uygulama aracı kıldınız! Suçlusunuz! “Ölmek istemiyorum” dedikçe bizler, bizi yaşatmayı başaramayan bir toplum olarak sizler, ölümümüzden sorumlusunuz!”
Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ