Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Önce Belge… Sonra Temas!

Önce Belge… Sonra Temas!
  • 15.04.2020
  • 258 kez okundu

İskenderun Limanı’nı ilgilendiren Genelge kapsamında, yurt dışından gelen ve sıhhi bir risk taşıyıp taşımadığı kontrol edilmeyen hiçbir gemi ile temas kurulmayacak,

Hatay Valiliği’ne ulaşan son Genelge, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imzalı. Hatay dahil, denize kıyısı olan 28 ile koronavirüs tedbirleri kapsamında gönderilen “Covid-19 Salgını Süresince Gemi Atıkları Yönetimi Genelgesi”ne ilişkin paylaşımda, alınacak tedbirlere yer verildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Genelge’ye ilişkin olarak şunları kaydetti:
“Yurt dışından gelen ve sıhhi bir risk taşıyıp taşımadığı kontrol edilmeyen hiçbir gemi ile temas kurulmayacak, kontroller neticesinde risk taşımadığı tespit edilen gemilere ise sadece koruyucu ekipmanlar ile temas sağlanacak.
Atıklar ayrıştırılarak, kapalı poşetlerde, dezenfekte edilerek teslim alınacak. Maske, eldiven ve hijyen malzeme atıkları 72 saat geçici depolama alanlarında bekletilerek bertaraf gönderilecek. Yurt içindeki karantina uygulanan gemilerin çöpleri tıbbi atık olarak yönetilecek.”
-SERBEST PRATİKA-
Söz konusu Genelge kapsamında, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından, gemideki sağlık durumunun incelenmesiyle, geminin Türk kıyı ve limanlarıyla temasında sıhhi bir sakınca olmadığını kanıtlayan “Serbest Pratika” belgesi düzenlenmeden gemi ve deniz araçlarına temas edilmeyecek.
“Serbest Pratika” alan gemilere, kişisel koruyucu ekipmanlar ile temas sağlanacak. Gemilerden kaynaklanan çöpler, türlerine göre ayrıştırılmış ve tamamen kapalı poşetler içinde, gerekli tedbirler alınarak verilmesi halinde, atık kabul tesislerince alınacak. Alınan çöpler, dezenfeksiyon işlemine tabi tutulacak ve ivedilikle bertaraf tesislerine gönderilecek. Bu kapsamda, çalışan personelin hijyen şartları dahilinde hareket etmesi sağlanacak.
Karantina uygulanan gemilerden alınacak çöpler, “tıbbi atık” olarak yönetilecek. Gemilerden ve atık kabul tesislerinden kaynaklanacak, maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının torbaları, en az 72 saat süreyle geçici depolama alanlarında bekletilerek, bertarafa gönderilecek.  Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ