Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,44 / Satış: 7,47
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Önce ders, sonra keyif çayı

Önce ders, sonra keyif çayı
  • 06.11.2020
  • 336 kez okundu

CHP İl Başkanı Parlar, işsizlik ve ekonomik sıkıntılardan yakınanlara söyledi:

CHP Hatay İl Başkanı Dr. Hasan Ramiz Parlar, iktidarın yanlış tarım politikaları sonucu, zeytin üreticileri başta olmak üzere, mağdur olup yoksullaştığını belirttiği çiftçilerle sohbetinde, yaşanan sıkıntıları dinledikten sonra, mecazen, “Keyif çayını, dersi verdikten sonra için” tanımlaması yaptı.
CHP İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, evine ekmek götüremeyen yurttaşların, keyif çayını, seçimde iktidara dersini verdikten sonra içmeye kararlı olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:
“Nasıl rekabet edeceğiz, diye soruyorlar. Çiftçinin, ucuza mal etmesini sağlayacaksın. Bunun için de çiftçinin mazotundan, ilaçtan, gübreden vergi alma. 15 gün önce karar aldılar. Buğday, arpa ve mısırın gümrük vergisi sıfırlandı. Yani tüccar, dışarıdan mal getirecek, vergi vermeyecek. Ama sen çiftçiden vergi almayı biliyorsun. Çiftçinin kullandığı her üründen vergi alıyorsun. Kazancından vergi alıyorsun. Peki, ithal ettiğin üründen niye vergi almıyorsun? O zaman bizim çiftçimiz nasıl rekabet edecek? Yani bizim çiftçimize ‘ekme kardeşim’ diyor! ‘Ben dışarıdan getireceğim’ diyor. Peki, çiftçi ekmezse, Türkiye’nin ekonomisi ne olacak? Çiftçimiz üretmezse, memleket batar. Biz, Avrupa ülkeleri gibi, bir telefonu 100 liraya mal edip on bin liraya satmıyoruz. Bizim öyle bir sanayimiz yok.”
-GENÇLER İŞSİZ-
Türkiye ekonomisinin tarıma dayalı olduğuna işaret eden CHP İl Başkanı Dr. Parlar, üretimde yaşanan sorunun köyden kente göçü hızlandırdığına dikkat çekerek, “Evlatlarımız, buraları terk edip gidiyor. Gittiği yerde de iş bulamıyor. Köylerde genç kalmadı. Şehirde de o gençler işsiz” diye konuştu.
Ekonomide yaşanan kötü gidişatı, dış borçlara ödenen faizler üzerinden anlatan CHP İl Başkanı Parlar, şöyle devam etti:
“Ekonomide, Türkiye güven sorunu yaşamakta. Bu nedenle de çok yüksek faizle borçlandı. Ödenen faizleri vatandaş ödüyor. Dışarıya ödenen faizlerle, ülkemizde şimdiye kadar depreme dayanıksız binalar yenilenebilirdi. Cebimizden para koymadan, yenilerini devlet o faizlerle yapabilirdi. Dünyada çok yüksek kabul edilmeyen 6 şiddetindeki depremde bu kadar insan ölmezdi.”
-DEPREM VERGİLERİ SURİYELİLERE GİTTİ-
CHP İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, il binasında görüştüğü muhtarlar, üreticiler, esnaf ve partililere hitaben konuşmasında, toplanan 35 milyar liralık deprem vergisinin Suriyelilere gittiğinin de altını çizdi ve şöyle devam etti:
“Millet, 35 Milyar Doların nereye gittiğini soruyor. 35 Milyar Dolar nereye gitti? Kendisi, ‘Suriyelilere 35 milyar dolar harcadık’ diyor. İşte ortada, nereye gittiği! Deprem vergisi diye topladığı para, bir kalemde oraya gitti. Buna benzer pek çok yere gitti.”
-İNSANLAR ÇÖPTEN YEMEK TOPLUYOR-
AKP hükümetlerinin yanlış ekonomi politikaları nedeniyle yoksulluğun ve açlığın arttığını dile getiren CHP İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, şunları söyledi:
“20 yıl önce çöpten ekmek arayan kadınlara, çocuklara rastlamazdık. İnsanlar, çöpe atılmış gıdaları evine götürüyor. Bu duruma geldik. Fakirlik bir yana, açlık insana her şeyi yaptırır.
Toprağın üstünde satacak bir şey kalmadı, altını satıyorlar. Çalmadığınız, israf etmediğiniz zaman, zaten ekonomi toparlar. Diğer ülkelerle iyi ilişkiler kurduğunuz zaman, ekonominiz toparlar. Dışarıda barış, içerde israfa son verdiğiniz de ekonomi 5 senede toparlar.
Şimdi bu kafa ile iflasa gidiyoruz. Nüfus artıyor. Nasıl doyuracağız? Devletin borcu, evlatlarımıza devredilecek. Bedeli onlar ödeyecek. Bu memleketin geleceğini düşünmek zorundayız. Bizim, başka bir memlekete gitme şansımız yok. Oy verirken bunları düşünün.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ