Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,28 / Satış: 9,32

Önerge, Adana Milletvekilinden

Önerge, Adana Milletvekilinden
  • 21.12.2018
  • 996 kez okundu

Hatay’da öğrenci dolmuş ücretleri konusu TBMM’de

Hatay MKÜ öğrencilerinin toplu taşım araçlarına uygulanacak yeni ücret tarifelerine yapılan son zammı Ankara’nın yoğun gündemine taşıyan isim, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları oldu.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) öğrencilerinin şehir içi yolcu taşıma araçlarına yapılan zam Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) de gündemine girdi. Konuyu gündeme taşıyan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, bir önergeyle bu zamların nedenini sordu.
Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları; şehir içi dolmuşlarda kısa mesafe öğrenci ücretinin 1,25 TL’ye, uzun mesafe öğrenci ücretinin 2 TL iken tüm tarifelerin 3,5 TL’ye çıkarıldığını savundu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması istemiyle şu soruları sordu:
“Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne giden dolmuşlara yüzde 185 zam yapıldı. 201 numaralı Serinyol-Ovakent ve 202 numaralı Özat hattı dolmuşlarında zamdan önce kısa mesafe öğrenci ücreti 1,25 TL, uzun mesafe öğrenci ücreti 2 TL idi. 17 Aralık’ta yapılan zamla, iki tarife fiyatı da 3,5 TL’ye yükselerek sabitlenmiştir. Üniversite öğrencileri, yapılan zammın karşısında duruma tepki göstererek zamların geri çekilmesini talep ediyor.
Bu gerekçeyle;
1. Dolmuş ücretlerine % 185 oranında yapılan bu zammın gerekçesi nedir? Dolmuş ücretleri hangi kriterlere göre belirlenmektedir?
2. Hatay’da bahsi geçen dolmuş ücretlerinin birçok ildeki ücretlerden daha yüksek olmasının nedeni nedir?
3. Kısa mesafe ve uzun mesafe ulaşım için aynı ücretin alınması normal midir? Kısa ve uzun mesafe ücret ayrımını hangi sebeple ortadan kaldırmışlardır?
4. Üniversite öğrencilerinin ulaşımını sağladığı bu hatlarda öğrenci tarifesi tamamen ortadan kaldırılmıştır. Bunun nedeni nedir?
5. Ulaşım hakkından vatandaşların daha kolay ve ucuz bir şekilde yararlanabilmesi ve bu hakkın herkes için erişilebilir olması için Bakanlığınızın düzenlemeleri ya da çalışmaları var mıdır?” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ