Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

Onlar, artık bizden biri

Onlar, artık bizden biri
  • 20.04.2017
  • 1.233 kez okundu

TFF tarafından Hatay’daki Suriyeliler için 2 futbol sahası yaptırılırken, Yayladağı, Altınözü ile Güveççi’de 30.000 tişört, 1000 atkı, 10.000 şapka, 900 çift ayakkabı ve 2500 NIKE ürünü malzeme dağıtıldı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Hatay’ın Yayladağı ve Altınözü ilçeleri ile Güveççi Köyü’nde yer alan çadır kentlerdeki misafirlerin kullanımı için yaptırdığı 2 adet futbol sahasının açılışı yapıldı. TFF tarafından hazırlanan 115 bin adet spor malzemesi de, ilimiz Yayladağı ve Altınözü ilçeleri ile Güveççi Köyü’nde yer alan çadır kentlerdeki Suriyeli misafirlere dağıtıldı.
-HALI SAHA-
Altınözü Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi’nde yapımı tamamlanan sentetik çim sahanın açılış töreninde, Suriyeli öğrenciler, Türkçe şarkılar seslendirdi ve gösteri sundu. Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesi kesilirken, açılışta 1000 çocuğa hediye dağıtıldı. 1900 büyük ve küçük top, 30 bin tişört, 1000 atkı, 10 bin şapka, 900 çift ayakkabı, 2500 Milli Takım Nike ürünü dağıtıldı. Hediye dağıtımının ardından, Suriyeli izciler küçük bir gösteri yaptı. TFF Delegasyonu, beraberindeki protokol heyeti ve ilimize gelen TFF temsilcileri daha sonra kampta bulunan anaokulunu ziyaret etti.
Programa; Hatay Vali Yardımcısı Erol Özkan, TFF Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Baltacı, TFF Temsilci İşleri Direktörü Baki Şahin, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, İlçe Jandarma Komutanı Ramazan Uyanık, İlçe Emniyet Müdürü Harun Altan, AFAD İl Müdürü Ömer Akbaş ve çadır kentlerdeki misafirler katıldı.
-HERKES İÇİN FUTBOL-
TFF Temsilci İşleri Direktörü Baki Şahin, açılışta yaptığı konuşmada, burada kalan misafirlere duyarsız kalmadıklarını ve bu kapsamda sahayı yaptıklarını kaydetti. “Herkes için ve her yerde futbol” diyerek sahayı yaptırdıklarını ifade eden Şahin, misafir çocukların yüzünden mutluluğun ve umudun eksik olmaması temennisinde bulundu.
Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ise Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi’nde 8 bin 50 kişinin kaldığını ve okul çağındaki öğrencilerin eğitimlerine burada devam ettiğini söyledi. Misafirlerin, başta sağlık olmak üzere temel ihtiyaçlarının Türkiye tarafından karşılandığını belirten Uygur, onları kardeş olarak gördüklerini dile getirdi.
Kampta 5 oyun parkının bulunduğunu anlatan Kaymakam Uygur, “Dört basketbol sahamız var. Futbol sahası önemli bir ihtiyaçtı, tam da bu sırada TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu, Altınözü ve Yayladağı ilçelerine iki saha yapma kararı aldılar. Onlara çok teşekkür ediyoruz. Bu saha çocuklarımızın yüzünde hoş bir tebessüm oluşturdu” diye konuştu.
Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı da savaşın ilk başladığı günden itibaren misafirlerle evlerini ve aşlarını paylaştıklarını belirterek, bu tesisin kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
-600 ÇOCUĞA HEDİYE-
Yayladağı ilçesine bağlı Bayırbucak Türkmenlerinin kaldığı YİBO konteyner kenti yanındaki araziye yapılan, 50 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindeki sentetik çim sahanın açılış töreninde konuşan TFF Temsilci İşleri Direktörü Baki Şahin, Yayladağı’ndaki konteyner kentte kalan Suriyelilere duyarsız kalamayacaklarını belirterek, “Herkes için futbol, her yerde futbol diyerek, sizler için futbol sahası yaptık. Sizler için ne yapsak az olacağına inanan bir kurumuz. Bugün buraya sevgili çocuklara, ‘umut etmekten vazgeçmeyin, TFF ve futbol ailesi, sizin hep yanınızda’ demek için geldik. Umarız futbol oynarken siz çocukların yüzünde mutluluk, coşku yaşam sevinci ve umut hiç eksik olmaz. Umuyoruz ki ilerde sizlerin içerisinden Arda Turan, Emre Mor gibi dünya yıldızları çıkacaktır” ifadelerini kullandı.
Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Yüce de konuşmasında, 2011 yılında iç savaşın başladığı ilk aylarda evlerini ve vatanlarını terk ederek Türkiye’ye gelenlerin ilk sığındığı yerin Yayladağı olduğunu hatırlattı. İlçedeki kampların insanların en temel ihtiyacı olan barınmayı karşılamak üzere kurulduğunu kaydeden Yüce, şöyle devam etti:
“Yaklaşık 6 yıldır, 10 bine yakın Suriyeli misafirimiz bu kamplarda barındırılmakta. Bizler de kamu görevlileri olarak, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan aldığımız ilhamla, onlara ev sahipliği yapıyor ve en temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Suriye’deki iç savaş devam ediyor ve insanların temel ihtiyaçlarının yanı sıra yeni ihtiyaçları da ortaya çıkmıştır. TFF’nin desteğiyle yapılan sahayı bu nedenle çok değerli buluyorum. Biliyoruz ki spor da eğitimin bir parçasıdır.”
TFF Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Baltacı, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, İlçe Jandarma Komutanı Ramazan Uyanık, İlçe Emniyet Müdürü Harun Altan, AFAD İl Müdürü Ömer Akbaş ve Suriyelilerin katıldığı programda, konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesi kesilirken, 600 çocuğa hediye dağıtıldı. Saha açılışı, sembolik penaltı atışı ve protokole Milli Takım Forması takdimi ile sona erdi. Yayladağı’na toplam olarak 150 tane büyük, 1900 tane küçük top, 20 bin tişört, 1000 atkı, 10 bin şapka ve 900 çift ayakkabı yardımı yapıldı.
-GÜVEÇCİ’YE DE YARDIM-
TFF Delegasyonu, Hatay ili içinde bulunan Güveçci Barınma Kampı’na da yardımda bulundu. Burada bulunan çocuklara 500 futbol topu, 5 bin tişört, 100 atkı, 1000 şapka, 350 çift ayakkabı, 14 bin 475 parça muhtelif giyim malzemesi, 1000 parça kişisel bakım ürünü, 100 parça da kırtasiye ürünü dağıtıldı.-Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ