Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Onlar, Odunpazarı evleri…

Onlar, Odunpazarı evleri…
  • 18.10.2017
  • 3.173 kez okundu

Antakya evleri ise yorgun…

Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı ilçesinde yer alan Odunpazarı Evleri, şehrin, dünya kültür mirasına eklediği en önemli eserler arasında yer alıyor. Peki, bizdekiler hangi listede?

Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı, tarihi binlerce yıl öncesine giden Antakya’nın son birkaç yüzyılına damga vuran doğu yakasını anlatır aslında. Ancak Antakya, kendi evlerini korumada çokça geç kalmış hali ile bu konudaki başarısızlığını tesciller çoğu zaman. Odunpazarı ise kendi markasını yerelin çok ötesine taşır, hatta taşımakla da kalmaz, dünya kültür mirasına da ekler.
Geçirdiği başarılı restorasyon çalışmalarının ardından yeni görünümlerine kavuşturulan bu evlerin yer aldığı Odunpazarı Semti bugün şehrin en turistik noktalarından biri halinde. Peki, bizde durum ne? Bir dönem ‘konfetiler’ eşliğinde açtığımız ve ‘sağlıklaştırdığımızı’ söylediğimiz, bu anlamda diğerlerinden bir adım öne çıkan ’40 Asırlık Türk Yurdu’ sokağında ne durumdayız mesela? Durup biraz düşünelim mi?
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ