Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Onlara aş, iş, çocuklarına eğitim…

Onlara aş, iş, çocuklarına eğitim…
  • 16.12.2020
  • 460 kez okundu

Dilencileri otobüslere bindirip, şehir dışına göndermek çözüm değil!

İlimizde, Hatay Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerine bağlı zabıta ekipleri, zaman zaman şehir merkezlerinde yoğun olarak görülen dilencilere yönelik ‘mücadele’ adı altında, ‘şehir dışına çıkarma’ uygulaması yapmakta. Peki, zaman zaman yaşadığımız, zabıta ve polisin işbirliği içinde, dilencileri, anne-baba ve çocuklarla birlikte minibüslere bindirip şehir dışına çıkarması bir çözüm mü?
İnsanların merhamet duygularını istismar ederek, kolay yoldan para kazanmayı yeğleyen dilencilere yönelik mücadelede, zabıta ve polisiye önlemlerle sonuç alınamayacağını savunanlar, tıpkı terörle mücadelede olduğu gibi, sorunun ekonomik ve sosyal boyutunun görmezden gelindiğini, dilencilere iş ortamı ve aş sağlanması, barınacak yerler gösterilmesi ve çocuklarına eğitim ortamı sağlanmasının, bu fırsatçılığı ortadan kaldırabileceğini savunuyor.
Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Şube Müdürlüğü, Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleriyle birlikte yapılan denetim ve kontrollerde, şehir merkezi Antakya ile Defne’de caddelerde ve sokaklarda dilencilik yapan şahıslara ve trafik ışıklarında su satan çocuklara yönelik denetimler gerçekleştirilirken, bu kişiler toplanarak, minibüslerle ilçe dışına çıkarılıyor.
Tabi ki bu insanlar, ya yeniden bir şekilde geri gelmekte ya da başka ilçelere giderek dilenmeyi sürdürmekte. Dolayısıyla sorun çözülmemekte, ev hanımının, evdeki çöpleri halının altına saklaması gibi, sorunun çözümü büyütülerek ötelenmekte.
Sosyologlara ve din adamlarına göre, dilenciliğin altında hangi sebep yatarsa yatsın, hepimizin tartışmasız kabul edeceği acı bir gerçek var. Bu hastalık, toplumun kapanmaz, şifa bulmaz bir yarası. Bir görüşe göre, dilenciliğin kökten kazınması mümkün değil. Ancak minimize edilmesi; dilencilik yapanların işe yerleştirilmeleri, barınacak yer sağlanması ve çocuklarına eğitim ile çocukluklarını yaşayacakları ortam sağlanması ile mümkün.  -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ