Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Onların Mutluluğu İçin

Onların Mutluluğu İçin
  • 16.10.2020
  • 88 kez okundu

Bir ülke, bir dünya inşa edelim…

Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız: “Kız çocukları, büyüyünce mutlu birer insan olsun diye onları hep çok sevin! ‘Şeker de yiyebilecekleri’ bir ülke ve dünya yaratmak için çalışın.”

Kız çocuklarının, dünyanın her yerinde karşılaşmakta olduğu toplumsal cinsiyet eşitsizliğine vurgu yapmak amacıyla her yıl kutlanan “Dünya Kız Çocukları Günü”ne işaret eden Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız, geleceğimizin toplumlarını inşa edecek olan çocuklar için bir ülke ve bir dünya inşa etmek gerektiğini söyledi.
Balkız’ın bu konudaki mesajı şu oldu:
“Kız çocukları ve bir zamanlar kız çocuğu olup büyüyenler; savaşlarda, çatışma ve şiddet koşullarında ölmesinler diye! Kız çocukları, savaşlarda ve şiddet koşullarında sevdiklerini kaybetmesinler, yetim kalmasınlar diye! Kız çocukları, pazarlarda köle olarak satılmasınlar diye! Kız çocuklukları, çocuk çağında evlendirilmesinler diye! Kız çocukları, kendi çocukluklarını yaşarken, çocuklarını büyütmek zorunda kalmasınlar diye! Kız çocukları, çocuk bedenleri, tahrik ve günah nesnesi görülmeden özgürce büyüsünler diye! Kız çocukları; evde, tarlada, bağda, bahçede, fabrikada atölyede ucuz emek sayılıp, sömürülmesin diye! Kız çocukları okula gitsin, eşit koşullarda eğitim alsın, bilim de yapabilsin diye! Kız çocukları; yaşam olanaklarından, ekonomik, sosyal ve siyasal, eğitsel birikimden, adil ve eşit pay alsınlar diye! Kız çocukları; sevme, bilme, seçme, karar verme ve kendi olma bilinci ile büyüsünler diye! Kız çocukları, doya doya özgürce gülsün, oynasın, dans etsin diye! Kız çocukları, büyüyünce mutlu birer insan olsun diye onları hep çok sevin! ‘Şeker de yiyebilecekleri’ bir ülke ve dünya yaratmak için çalışın. Bugün ve her zaman…”
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ