Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Önlemler alındı mı, İhmal var mı?

Önlemler alındı mı, İhmal var mı?
  • 09.04.2021
  • 332 kez okundu

Hassa’da 6.kattan düşen Suriyeli inşaat işçisinin ölümü TBMM’de

Geçtiğimiz ay, ilimiz Hassa ilçesinde 6.kattan düşmesi sonucu hayatını kaybeden Suriyeli inşaat işçisinin ölümünde ihmal olup olmadığı, iş güvenliğinin sağlanıp sağlanmadığı konuları gündeme getirildi. Hataylı olan, Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinin, Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanmasını istedi.
Milletvekili Hatimoğulları Oruç’un önergesi ve soruları şöyle:
“Hatay’ın Hassa ilçesine bağlı 15 Kasım Mahallesi’nde inşaat halindeki binaya iskele kurduğu sırada 6. kattan zemine düşen Ahmet El Süleyman adlı Suriyeli işçi ağır yaralı olarak Hassa Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştır. Maalesef hastanede Ahmet El Süleyman yaşamını yitirmiştir.
Sadece geçtiğimiz bir hafta içinde, 13 emekçi, iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi Şubat ayı raporuna göre, yüzde 75’ini ulusal basından, yüzde 25’i ise yerel basın, işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, meslek örgütleri ve sendikalardan öğrendikleri bilgilere dayanarak tespit edilen kadarıyla, Şubat ayında en az 138 işçi, iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir. Ölümler, en çok inşaat, sağlık, ticaret/eğitim/büro, tarım, taşımacılık, metal, madencilik, konaklama, tekstil, gemi/tersane ve güvenlik işkollarında gerçekleşmiştir.
Bu bağlamda;
1. Söz konusu inşaatta, işçi sağlığı ve güvenliğine dair alınan önlemler nelerdir?
2. Ahmet El Süleyman’ın yaşamını yitirmesine hangi ihmallerin yol açtığı tespit edilmiş midir?
3. Söz konusu inşaatın sorumlusu hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
4. İşverenin, Ahmet El Süleyman’ın yaşamını yitirmesinde sorumluluğu nedir?
5. Son üç ay içerisinde, iş başında yaşamını yitiren kaç işçi bulunmaktadır?
6. Bakanlığınızca, iş cinayetlerini önlemek amaçlı nasıl çalışmalar yapılmakta, hangi önlemler alınmaktadır?
7. İş cinayetlerinde ilk sıralarda yer alan inşaat ve sağlık işkollarına yönelik iş cinayetlerini önlemek üzere özel çalışmalarınız var mıdır?
8. Hatay’da ve tüm Türkiye’de yapılan inşaatlarda işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınıp alınmadığı ne sıklıkla denetlenmektedir?
9. Her yıl alınmayan/denetlenmeyen önlemler nedeniyle binlerce işçinin hayatını kaybettiği iş cinayetlerini önlemek amacıyla yeterli planlamayı/çalışmayı yaptığınızı düşünüyor musunuz?”  -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ