Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,57 / Satış: 7,60
€ EURO → Alış: 8,94 / Satış: 8,97

Organ Bağışı

Organ Bağışı
  • 31.10.2017
  • 1.409 kez okundu

Hatay’da; organ nakli bekleyen 24.769, organ bağışlayan ise 2827 kişi…

Her yıl Kasım ayının ilk haftasında ele alınan “Organ Haftası” vesilesiyle ilimiz sağlık verilerini kamuoyu ile paylaşan Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, ilimizde 24.769 kişinin organ nakli için sırada beklerken, bugüne kadar organ bağışında bulunan kişi sayısının ise 2827 olduğunu duyurdu, bu yılın ilk 10 ayı itibariyle organ bağışlayan kişi sayısı ise ilimizd toplam 291 kişi olarak verilerde yer almakta. Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıkların, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizin de önemli sağlık sorunla-rından biri olduğunun altını çizdiği yazılı açıklamasında şu bilgileri paylaştı:
“Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde kaybetmektedir. Ülkemizde bugün itibari ile 59558, ilimizde ise 1696 kronik böbrek yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamını sürdürmekte olup, Bakanlığımız 2017 yılı verilerine göre 21539 böbrek nakli 2071 karaciğer nakli, 910 kalp nakli, 282 pankreas nakli, 59 akciğer nakli bekleyen hasta bulunmaktadır. Bazı hastalar ise tedavi olabilmek umuduyla yurt dışında çareler aramaktadır.
Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya kadavradan alınan yeni; sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denir.
Ülkemizde 29,05,1979 tarihli 2238 sayılı kanun ile “Organ ve Doku Nakli Hizmetleri” yürütülmektedir. 2017 yılı için Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü verilerine göre yaklaşık olarak 24,769 kişi nakil için sıra beklerken, ilimizde bu zamana kadar 2827 organ bağışı yapılmış olup, 2017 yılında sadece 291 kişi Organ Bağışında bulunmuştur. Başarılı bir organ naklinden sonra kişiye gerçek bir yaşam armağan edilmiş iken, bir çok hasta da bağışlanmış organ beklerken hayatı sona ermektedir.
Son yıllarda yaşanan sağlıkla dönüşümle birlikte dünyaya örnek olan başarılı nakiller gerçekleştirebilmekteyiz. Ülkemizde organ nakilleri dünya standardında yapılmakta ve hatta dünya standardının üzerinde sonuçlanmaktadır. Karaciğer ve böbrek gibi önemli organların nakillerinde başarı oranları %90’nın üzerindedir.
Organ Bağışı kişi hayatta iken, kendi iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılmasına izin vermesidir.
2238 sayılı yasaya göre on sekiz yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir. Organ alacak hastalar öncelikle kan grubu ve doku uyumuna , yaş, boy, kilo, gibi kriterlere ayrıca tıbbi aciliyet durumuna göre cins, ırk, din, zengin-fakir ayrımı yapılmaksızın belirlenir. Organ bağışının dini yönden sakıncasının olmadığının, Diyanet İşleri Bakanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 03,03,1980 tarihi organ ve doku naklinin caiz olacağı ile ilgili kurul kararı ile belirtilmiştir.
Organ bağışı işlemi; İl Sağlık Müdürlüğünde, İlçe Sağlık Müdürlükleri, Tüm Kamu, Özel ve Üniversite Hastanelerinde, Toplum Sağlığı Merkezlerinde, Aile Sağlığı Merkezlerinde, Organ Nakli Yapan Merkezlerde yapılmaktadır.
Organ bağışında bulunabilmek için; organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Organ bağışı yapanların, bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır.
Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartını daima yanında taşıması; organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır. Kişi organ bağışından vazgeçtiği anda organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmeli ve bu kararını ailesine bildirmelidir. Ayrıca kişi organ bağışı yapsa dahi 2 uzman hekim tarafından beyin ölüm tespiti yapılacaktır. Tıbbi ölümün gerçekleştiğine, biri nörolog veya nöroşirurjiden biri de anesteziyoloji ve reanimasyaon veya yoğun bakım uzmanından oluşan iki hekim tarafından kanıta dayalı tıp kurallarına uygun olarak oy birliğiyle karar veren raporu düzenlemeleri halinde, ailenin onayı ile süreç başlatılabilir. Halkımızın organ bağışı konusunda hassasiyetlerinin artması ancak bu sayede de; bizlerin de ihtiyacımız olduğunda organ bulunabileceği açıktır. Ne yazık ki bizler ancak alıcı durumuna gelince bağışın önemini fark edebiliyoruz. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası önderliğinde tüm halkımızın organ bağışına katılımlarını gönülden desteklemekteyiz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ