Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Orman Yangınları Sonrası Atılması Gereken Adımlara Dair Görüşlerim

Bekir Atahan
Bekir Atahan
  • 21.10.2020
  • 90 kez okundu

Geçtiğimiz hafta Arsuz-İskenderun-Belen hattında çıkan orman yangınları adeta ciğerlerimizi yaktı. Böylesi değerli orman alanlarının oluşumu kolay olmuyor. On yılları alan bir süreç. Bölgemiz yurttaşları ve tüm Türkiye, bu katliama sessiz kalmadı ve büyük bir dayanışma gösterdi. Böylesi zor, acı dolu zamanlarda “tek yürek” olabilmek çok değerli. Türkiye’deki birçok belediye, kurumlar, futbol takımlar Hatay’a binlerce fidan bağışında bulundular.

Konuyla ilgili birçok yurttaşın hassasiyeti var ve bu sürece yurttaşlar katkı sunmak istiyor. Fakat bu noktada organizasyon olarak bazı eksiklikler olduğu düşüncesindeyim. Yurttaşlar sürece destek olmak, bölgede gidip fidan dikmek istiyor, fakat bu sürecin nasıl yürüyeceğine dair bir bilgimiz bulunmuyor.

Yapılması gerekenleri birkaç maddede özetlemek isterim.

1) Başta bakanlık olmak üzere yetkili kurumlar, yanan alanlarla ilgili bundan sonraki sürecin nasıl işletileceğini kamuoyuna şeffaflık ile açıklamalıdır. Önceliğin yanan ağaçların sökülmesi, sonrasında toprağın yenilenmesi ve fidan dikilmesi safhalarının ne kadar sürede ve hangi aşamalarda olacağı gibi.

2) Konuyla ilgili yurttaşların sürece nasıl katkı sunabileceği, Bakanlıkça belirtilmeli.

3) Yurttaşların enerjileri mümkün oldukça dağıtılmadan, ana birkaç noktada toplatılarak (mesela Bakanlık, Valilik, Büyükşehir, konuyla ilgili müthiş tecrübe ve katkısı olan TEMA Vakfı gibi) sinerji yaratılmaya çalışılmalı.

4) Milli birlik ve beraberliğimizin daha da perçinlenebilmesi için gönüllü olan tüm yurttaşlarca birlikte fidan dikme projesi yapılmalı.

Konuyla ilgili süreç çok sıcak olduğundan, ilerleyen günlerde yetkili kurumlarımızca gereken açıklamaların yapılacağını düşünmekteyim. Fakat her şartta biz yurttaşlara düşen görev, süreci yakından takip etmek ve bölgenin ağaçlandırma çalışmasının hızlıca yapılmasını talep etmektir.

Son olarak, geçtiğimiz hafta haberlerde “CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in Hatay’daki orman yangınlarının araştırılması isteminin reddedildiği” haberini okudum. Şaşkınlık içerisinde kaldım. Her ne sebeple olursa olsun, böyle bir araştırma önergesinin reddedilmesi akıl alır gibi değil.

UNUTULAN BİR KONU, COVİD TEDBİRLERİ

Covid sürecine baktığımda, adeta bir “samanalevi” benzetmesi yapıyorum. Bir anda parladı, yasaklar geldi. Ve sonrasında insanlar, Covid bir anda yok olmuş gibi davranmaya başladı.

Uçak seferlerini durdurmak, insanları evlere kapatmak; insanın ve ekonominin doğasına aykırı. Sosyal hayata tabi ki bir şekilde dönüş sağlayacağız. Fakat insanların vurdumduymazlığı, akla “bu ne pervasızlık” sorusunu getiriyor.

Bir markete giriyorsunuz, insanlar maske takmıyor. Adliyelerde, kamu kurumlarında, marketlerde, yerlerde “sosyal mesafe” uyarısı olmasına rağmen insanlar “dip dibe” durmaya devam ediyor. Sosyal hayat devam etsin, fakat “hijyen-mesafe-maske” kurallarına uymamız gerekir. Mesleğim nedeniyle adliyelere sıkça girip çıkıyorum, onun dışında kamu kurumları da uğruyoruz. Maske takan, hijyen ve mesafe kurallarına gerektiği gibi dikkat eden son derece az.

Mesela geçen hafta Hatay Adliyesi’nde tuvalete geçmek istedim, hijyensizlik had safhada olduğundan geri çıktım. Bu şekilde Covid ile mücadele edilemez. Toplu çalışma ortamları havalandırılmadan, mesafe-hijyen-maske kurallarına uyulmadan vakıa sayıları azalmaz.

Sayın Sağlık Bakanlığı ve Bakanı, Covid ile önemli bir mücadele veriyor. Şahsen de takdir etmeyim. Hatta twitter hesabını da aktif kullanmakta. Fakat sayın Bakan, süreç ve tavsiyeleriniz için tweet atmak yetmiyor. İnsanlara kalabalığa çıkmayın, maskeyi doğru takın diye uyarılarda bulunuyorsunuz. Fakat bu uyarılarınız ve mesajlarınız, hedef kitlenize ulaşmıyor. Kurumlara, işletmelere her an ve habersiz denetimler yapılmalı. Sivil ekiplerinizin de denetimler yapması gerekir. Kurumlar, işletmeler, her an denetlenebileceklerini bilmelidir.

Avukatlık ofisimizde gelen kişilerin maske takmasını ve el yıkamasını talep etmekteyiz. Bu talebimize bile ciddi oranda tepkiler gelmekte. Siyasi partilere bakıyorum, faaliyetlerine, toplantılarına mesafe-maske-hijyen kurallarını yok sayarak devam edenler oluyor. Bu konulara dikkat edilmesi gerekir.

[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ